Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Nezaměstnanost v ČR vzrostla během července na 8,4 %

Nezaměstnanost v České republice dosáhla úrovně 8,4 %, což je více než 3% meziroční nárůst. Počet nezaměstnaných je nyní 485 000.

Počet nezaměstnaných vzrostl meziměsíčně o 22 tisíc. Meziročně je to dokonce 175 000 nově evidovaných lidí bez zaměstnání. "Tento vývoj je v souladu s naším scénářem rostoucí nezaměstnanosti – dle nás se letos dostane až nad 9% a vrcholu by měla dosáhnout v 1H/10. To bude negativně ovlivňovat spotřebu v 2H/09 a n roce 2010 (čekáme pokles o 6 desetin procenta r/r). Poptávková inflace tak zůstane utlumená , korunu čekáme silnější – sazby ČNB tak povyrostou jenom mírně (do konce roku 2010 na 2%)," komentují nová čísla Českého statistického úřadu analytici České spořitelny.

"Ekonomika stále klesá, musí tedy také růst počet nezaměstnaných. Jen poroste čím dál tím pomalejším tempem. Na další růst nezaměstnanosti se musíme připravit zejména v zimě, kdy se k hospodářským problémům přidají standardní negativní sezónní vlivy. Navíc se zdá, že by mohlo zbýt méně peněz na stavebnictví, než se původně zdálo, a řada projektů bude v infrastruktuře přiškrcena," říká Vladimír Pikora, hlavní analytikk společnosti Next Finance. "Překonání magické hladiny půl milionu nezaměstnaných je tak jen otázkou času. V lednu bychom tak měli být s mírou nezaměstnanosti už nad 9,2 %. Tam byla ekonomika naposledy v lednu 2006. K prvnímu výraznějšímu poklesu nezaměstnanosti dojde až na jaře roku 2010." dodává Pikora.

Zdroj: ČSÚ, Česká spořitelna, Next Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.