Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Nezaměstnanost v ČR pouze stagnovala

Míra nezaměstnanosti v měsíci květnu zůstala na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. Podíl lidí bez práce činil 7,9 %. Analytici očekávali horší čísla.

Květnová míra nezaměstnanosti v ČR na úrovni 7,9 %, pozitivně překvapila trh. Ten očekával úroveň nezaměstnanosti na 8% hranici. V měsíci květnu se zvýšil počet lidí bez práce pouze o 835, celkový počet nezaměstnaných je tak 457 561. V poklesu však stále pokračuje počet volných pracovních míst, a to na 48 254 tisíc z předchozích 50,5 tisíc.

"Současná hospodářská krize dopadající na český pracovní trh byla v květnu přibržděna sezónními pracemi. Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i v průběhu měsíce června. V dalších letních měsících však bude docházek k přílivu nových absolventů škol. Očekáváme, že v tomto měsíci se počet lidí příliš nezmění a míra nezaměstnanosti se opět udrží na úrovni 7,9%. Předpokládáme však, že ve zbytku roku nezaměstnanost dále poroste a dosáhne hodnoty 9,7%," komentují aktuální vývoj nezaměstnanosti analytici společnosti Fio.

Zdroj: Český statistický úřad, Fio burzovní společnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.