Úterý 11. prosince. Svátek má Dana.

Německý ústavní soud trhům ulevil, ale jen na chvíli

Na první pohled včerejší zisky akcií vypadaly impozantně. Německý DAX vyskočil o více jak 4 % po té, co dal německý ústavní soud zelenou evropským záchranným mechanismům (EFSF). Těžko ale v tuto chvíli čekat trvalejší úlevu. Riziko, že některá z členských zemí reformy EFSF zablokuje, je stále vysoké (komentář ČSOB).

I když reformy projdou, na eurozónu se bude jako bumerang vracet zpátky řecký problém. Za prvé proto, že řecké hospodářství kvůli úsporám krvácí a má výrazně nižší daňové příjmy, než s čím počítal Mezinárodní měnový fond (MMF). Celý druhý balík řecké pomoci navíc může ohrozit nízká účast soukromých věřitelů (mají se přihlásit do zítřka). Pokud se pomoci nezúčastní 90 % všech soukromých věřitelů s řeckými dluhopisy se splatností do roku 2020, budou propočty MMF opět stát na vodě. Sázet na rychlý návrat býků do arény je tak v tuto chvíli minimálně předčasné.

Dnes bude zajímavé, jak se s napjatou situací v eurozóně vypořádá na svém zasedání Evropská centrální banka (ECB). V tuto chvíli je jasné, že zvyšování sazeb v dubnu a v červenci nebylo nejlepším nápadem. Centrálním bankéřům se ale nebude chtít překotně měnit směr a pravděpodobně vyšlou řadu neutrálních signálů. Eventuální pokles úrokových sazeb se může na stůl vrátit až ke konci tohoto roku. Důležitější ale bude, jaký postoj na trzích zaujme ECB k pomoci Španělsku a Itálii. Bez nákupů ECB by ale především italské výnosy těžko zůstaly dlouho pod 6 %. Problém je, že netransparentní intervence ECB jsou trnem v oku německým centrálním bankéřům a investoři si proto nemohou být jisti, že Itálie a Španělsko budou mít podporu centrální banky i v budoucnu. Právě na tuto otázku se pravděpodobně soustředí většina zvídavých dotazů novinářů na tiskové konferenci.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.