Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Němečkův protikuřácký zákon jde do vlády, očekává schválení

Investice 27.03.2015 | 12:05 0 Komentářů

Nová norma omezuje prodej alkoholu nebo kouření vodních dýmek a elektronických cigaret.

Němečkův protikuřácký zákon jde do vlády, očekává schválení

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) posílá do vlády návrh protikuřáckého zákona. Šéf resortu nepochybuje, že kabinet normu podpoří.

„Návrh zákona přišel z meziresortního připomínkového řízení. Do vlády půjde během příštího týdne,“ uvedl Němeček a dodal, že se jedná o komplexní legislativní opatření, které řeší i jiné závislosti, například na alkoholu.

Vedoucí Centra pro závislé na tabáku Eva Králíková považuje přijetí protikuřáckého zákona za nezbytnost. „Právo na čistý vzduch je nadřazeno právu na kouření,“ upozornila.

Vlastní verzi protikuřáckého zákona dříve připravili poslanci z hnutí ANO. Sepsanou variantu však překvapivě stáhli těsně před projednáním v Poslanecké sněmovně.

Poslanecký návrh zákona počítal s plošným zákazem kouření ve všech restauracích, návštěvníci hospod by si ale mohli zapálit v otevřených venkovních zahrádkách.

Vládní návrh z pera ministra Němečka jde v potírání kouření ještě dál. Úplný zákaz kouření by měl podle této verze platit i na koncertech, v nádražních halách, v kinech či divadlech. „Obce budou mít podle zákona možnost vyhláškou zakázat kouření v místech, u kterých to uznají za vhodné – například v okolí škol nebo hřišť,“ řekl Němeček.

Ministr zdravotnictví navíc chce zakázat vodní dýmky v čajovnách a omezit kouření elektronických cigaret.

Za porušení zákazu kouření ve veřejných prostorách by kuřákům měla hrozit pokuta, a to do výše 5000 korun. Provozovatelé hospod by zaplatili až 50 tisíc korun.

Kromě toho by měl zákon regulovat prodej alkoholu. Pivo, víno a lihoviny už by neměly být k dostání v automatech. Restaurace by musely povinně nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

Ministr Němeček chce zákonem také založit fond na podporu projektů, které souvisí s prevencí před užíváním návykových látek. „Do fondu by mělo putovat jedno procento výnosu ze spotřební daně z tabáku,“ uvedl Němeček.

Je přesvědčen o tom, že hlavní cíle zákona získají dostatečnou podporu i v Parlamentu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.