Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Německé dráhy stávkují, rychlíky z Berlína do Prahy nejedou

Investice 22.04.2015 | 09:52 0 Komentářů

Stávka omezila i spojení Prahy s Berlínem. Vlaky na této trati končí jízdu v Drážďanech. Na provoz na českém území by protestní akce vliv mít neměla.

Německé dráhy stávkují, rychlíky z Berlína do Prahy nejedou

Berlín – Stávka na německé železnici se dotýká dopravy do České republiky. Ke stávce se v noci připojili i strojvůdci osobních vlaků.

Železniční dopravce Deutsche Bahn odřekl na dálkových trasách dvě třetiny vlaků a stávka omezila i spojení Prahy s Berlínem. Vlaky na této trati končí jízdu v Drážďanech. Na provoz na českém území by protestní akce vliv mít neměla.

Stávku svolali odboráři kvůli dlouhodobému sporu s vedením drah, mimo jiné o výši mezd a pracovní podmínky. Osobní dopravu bude stávka omezovat do čtvrteční deváté večer. Protestní akce v nákladní dopravě začala už v úterý a potrvá do páteční deváté ráno.

Svaz německého průmyslu ve středu varoval, že stávka může německé ekonomice způsobit škodu až 100 milionů eur (2,75 miliardy Kč) denně.

Stávku kritizují i cestující, kterým především výpadky v regionální a městské dopravě komplikují cestu do zaměstnání. Podle průzkumu společnosti YouGov nesouhlasí s postojem strojvůdců 64 procent Němců.

Odboráři se přou s vedením drah od loňského léta a loni na podzim uspořádali už šest stávek. Odbory požadují zvýšení mezd o pět procent a zkrácení pracovní doby z 39 na 38 hodin týdně, zároveň chtějí smluvně stanovit maximální počet odsloužených přesčasů.

Vedení německých drah obvinilo odbory, že stávku vyhlásily neodůvodněně. Zástupci odborářů údajně odešli od jednacího stolu v okamžiku, kdy už pod předběžnou kolektivní smlouvou byly podpisy představitelů železničního dopravce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.