Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Německá ekonomika rostla nejrychleji za tři roky

Investice 15.05.2014 | 10:11 0 Komentářů

Německý hrubý domácí produkt mezičtvrtletně stoupl o 0,8 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v předchozích třech měsících.

Německá ekonomika rostla nejrychleji za tři roky

Berlín – Růst německé ekonomiky se v letošním prvním čtvrtletí zdvojnásobil, a dosáhl tak nejrychlejšího tempa za tři roky. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů.

Spolkový statistický úřad oznámil, že německý hrubý domácí produkt mezičtvrtletně stoupl o 0,8 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v předchozím čtvrtletí. Meziroční růst největší evropské ekonomiky zrychlil na 2,5 procenta z 1,3 procenta.

Za zrychlením hospodářského růstu stály výhradně domácí faktory, například vyšší výdaje domácností i vlády. K dobrému výkonu ekonomiky přispělo rovněž mimořádně příznivé počasí. Zahraniční obchod nicméně představoval brzdu růstu, napsala agentura DPA.

Ve druhém čtvrtletí očekávají analytici výrazné zpomalení hospodářského růstu v Německu. „Silné tempo růstu (v prvním čtvrtletí) ukazuje, co je možné, když se příznivé mimořádné faktory spojí s dobrým stavem německé ekonomiky,“ uvedl analytik Andreas Scheuerle ze společnosti DekaBank. „Vzhledem k silnému prvnímu čtvrtletí se lze smířit s tím, že druhý kvartál přinese výrazně pomalejší růst,“ dodal.

Německá vláda v dubnu potvrdila, že v celém letošním roce počítá s růstem domácí ekonomiky o 1,8 procenta. V příštím roce by mělo tempo růstu podle vládní prognózy zrychlit na rovná dvě procenta. Německá ekonomika představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a závisí na ní řada českých podniků.

Francouzská ekonomika, která je po Německu druhá největší v eurozóně, podle dnešních údajů v prvním čtvrtletí stagnovala kvůli slabým spotřebitelským i podnikatelským výdajům. Analytici přitom předpokládali, že Francie vykáže hospodářský růst 0,2 procenta.

Předběžné výsledky české ekonomiky dnes oznámil také statistický úřad, meziročně český HDP přidal dvě procenta, mezičtvrtletně tuzemská ekonomika stagnovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.