Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Německá ekonomika klesá a DAX koketuje s pětiletými maximy

InvesticeMakro 15.01.2013 | 13:58 0 Komentářů

Dnes oznámený pokles německé ekonomiky v posledním kvartále minulého roku nepatřil mezi dechberoucí překvapení, závan pesimismu na trzích však cítit byl. Předběžné statistiky hovoří o sestupu německého HDP o 0,5 % ve čtvrtém kvartálu, za celý minulý rok byl vykázán anemický růst o 0,7 % (komentář XTB).

Vývoj v německé ekonomice se tak ukázal horším, než se očekávalo. Německo se podílí dvaceti osmi procenty na hospodářském výkonu celé eurozóny a jeho předběžné výsledky jsou vodítkem hospodářského výkonu ostatních zemí bloku.

Vzhledem k nepřesvědčivému výsledku největší evropské ekonomiky jsou zajímavé výkony hlavního německého akciového indexu DAX, který se na počátku tohoto roku vyškrábal na pětiletá maxima. Podle potvrzených údajů rostla německá ekonomika ve třetím kvartále o 0,2 %, DAX v tomto období přidal 12,5 %. V době poklesu ekonomiky ve čtvrtém kvartálu DAX přidal 5,5 %. Za celý loňský rok pak DAX vzrostl o 29 %, přičemž kvartál od kvartálu nabízela německá ekonomika horší a horší data. Ziskovost firem patří mezi hlavní determinanty vývoje cen akcií. Je zajímavé, jak se v době slabého „papírového“ růstu ekonomiky německým firmám daří … ehm, nebo už zisky nehrají žádnou roli, když finanční trhy existují ve světě virtuálních levných peněz?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.