CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

04. 05. 2015

0 komentářů

Nelegální těžba dřeva v lesích se rozmáhá, zjistila inspekce

 


 

Nelegální těžba dřeva v lesích se rozmáhá, zjistila inspekce

Olomouc – V Česku se v poslední době opět rozmáhá nelegální těžba dřeva v lesích. Podnikavci si tímto způsobem mohou díky vysokým cenám dřevní hmoty přijít i na miliony korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni za nelegální těžbu dřeva uložila pokuty v celkové výši 4,5 milionu korun. Novinářům to dnes v Olomouci řekl ředitel tamního inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

„Počet případů nelegální těžby se zvyšuje. Opakuje se fenomén, který jsme mohli zažít před deseti lety. Je to byznys a dřevo se vyplácí prodávat,“ uvedl Pallós. Zatímco v některých předchozích letech se dřevo v tuzemských lesích takřka vůbec nelegálně netěžilo, tak nyní se situace kvůli jeho rostoucím cenám změnila.

ČIŽP loni v Česku provedla 97 kontrol zaměřených na nelegální těžbu a prohřešky zjistila v bezmála polovině z nich. Zahájeno bylo 31 správních řízení. Právní moci dosud nabylo 29 rozhodnutí o pokutách v úhrnné výši 4,53 milionu korun. Za těžbu bez souhlasu úřadů lze uložit až pětimilionovou sankci.

Například v Olomouckém kraji inspekce loni udělila půlmilionovou pokutu firmě Textron Consulting, která v Crhově na Šumpersku podle Pallóse úmyslně vykácela lesní porost mladší 80 let, což je zakázané. „Vzniklo tak až 4,27 hektaru holin a došlo k ohrožení životního prostředí lesa,“ řekl.

REKLAMA

Firma se podle něj hájila tím, že lesní porost napadl kůrovec, takže jej musela pokácet. Odborníci ale argument společnosti Textron Consulting vyvrátili a inspekce jí uložila pokutu. „Profit (firmy z prodeje dřeva) byl rozhodně větší než uložená sankce. Snažíme se ale, aby se sankce blížila profitu. Pro nás je ale velmi těžké určit, za kolik to prodávali, protože vycházíme z tabulkových čísel a z odhadu toho, kolik kubíků (dřeva) bylo možné prodat,“ podotkl Pallós.

Pražská společnost Textron Consulting a její jednatel a společník, kteří pochází ze Šumperska, se podle inspekce v oboru nelegální těžby dřeva už nějakou dobu pohybují. „Firma, její vlastnické i jiné struktury jsou propojeny s jinými firmami, které působí v rámci celé České republiky,“ řekl Pallós.

Nelegální těžba dřeva je podle inspekce zpravidla prováděna s tichým souhlasem majitelů lesů. Například starší majitelé ale svůj les často pronajmou v dobré víře a až s odstupem doby zjistí, že někdo bez jejich vědomí pokácel a prodal stromy.

Například loni neznámý zloděj způsobil na Mostecku ekologickou škodu bezmála 25 milionů korun. Případ nezákonné těžby dřeva v okolí obce Lužice policie nakonec odložila, protože nezjistila pachatele. „Odtěženo bylo na šesti hektarech 1500 kubíků dřeva,“ uvedl ředitel ústeckého oblastního inspektorátu ČIŽP Jaroslav Vacek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *