Sobota 22. února. Svátek má Petr.

Některé příjmy z investic musíte zdanit, a to včas

Kvapem se blíží termín podání přiznání k daním z příjmům. Jaké příjmy z prodeje cenných papírů vás daňově postihnou a které zdaňovat nemusíte? Do jakých dílčích základů daně vám konkrétní prodeje spadnou?

Úvodem si společně vydefinujme oblast poplatníků a příslušné legislativy. Cenné papíry dnes může nabývat jakákoli fyzická nebo právnická osoba bez omezení. Nás bude zajímat výlučně záležitost fyzických osob – občanů i podnikatelů (živnostníků nebo dalších samostatně výdělečných osob).

Většina drobných investorů investuje svoje soukromé, již zdaněné peníze. Kromě nich existuje menší část investorů, kteří nakupují cenné papíry v rámci podnikání. Takto nabyté CP musí být zařazeny do obchodního majetku. V takovém případě je daňový režim poněkud odlišný.

Na trhu existuje poměrně široká škála cenných papírů. Z pohledu drobných investorů hrají nejpodstatnější roli akcie a podílové listy otevřených podílových fondů. Přímé investice fyzických osob do jiných instrumentů, např. dluhopisů, jsou okrajovou záležitostí. Pojďme se tedy podívat na režimy zdanění příjmů z prodeje cenných papírů u fyzických osob…

Celý článek najdete zde

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.