CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

23. 05. 2023

0 komentářů

Nejvíce dluhopisů vydávají firmy z finančního sektoru

 

Vysoká inflace a negativní výnosy z akcií i dalších investičních nástrojů vedly v posledním roce ke zvýšenému zájmu o investice do dluhopisů. Podle statistik srovnávače na portále Dluhopisomat.cz, který srovnává všechny dluhopisy vydané v České republice, jsou na trhu s dluhopisy nejaktivnější společnosti z finančního sektoru a nemovitostí.

Loading 

Dluhopisový trh odráží specifika jednotlivých sektorů a odvětví ekonomiky. Z celkového počtu 1816 dluhopisových emisí, registrovaných k 18. květnu 2023, jich nejvíce vydaly firmy činné v pojišťovnictví a finančním sektoru (234), v oblasti nemovitostí (174) a ve stavebnictví (123). Nejméně jich naopak vydaly firmy věnující se zdravotní a sociální péči (4), těžbě a dobývání surovin (2) nebo vzdělávání (1).

A proč tomu tak je? „Dluhopisy vydávané finančními institucemi patří k nejvýznamnějším na trhu. Finanční sektor se těší stabilnímu zájmu investorů, protože banky obecně disponují silnými finančními pozicemi a vydávají dluhopisy s nízkým rizikem nesplacení. Pokud se na situaci podíváme čistě pragmaticky, vysvětlení lze hledat i v tom, že finanční instituce si potenciál dluhopisů uvědomují už jen díky svému zaměření, když s nimi přicházejí pravidelně do kontaktu,“ vysvětluje Vladimír Pikora, hlavní ekonom investiční skupiny CFG.

 „Dluhopisy fungují dobře na projekty. Krásným příkladem je dům. Zatímco se staví, tak se splácí kupón dluhopisu. Když je dostavěno, dům se prodá a z něj se splatí jistina dluhopisu. Takové projekty ve zdravotnictví či vzdělávání nejsou,“ pokračuje Pikora.

Právě nyní je ideální příležitost do dluhopisů investovat. Světová ekonomika se zotavuje z důsledků nedávné pandemie, což povzbuzuje investory k větší důvěře a lepší finanční situace firem snižuje rizika nesplacení emise.

Polovina emisí nabízí předčasné splacení

Podle statistik portálu Dluhopisomat umožňuje polovina (916 z 1816) dluhopisových emisí jejich předčasné splacení. „Možnost předčasného splacení musí být ovšem uvedena v emisních podmínkách,“ vysvětluje Pikora.

REKLAMA

Emitující společnosti využívají této možnosti tehdy, pokud se podmínky na finančním trhu změní, úrokové sazby klesnou a emisi chtějí refinancovat s nižšími náklady na úroky. Stejně tak může být předčasné splacení součástí restrukturalizace emitenta. Třetí možností je, že společnost ukáže předčasným splacením finanční sílu, což zvýší její důvěru dalších investorů. Vždy ale platí, že podmínky předčasného splacení musí být předem deklarované.

„Možnost předčasného splacení bez finanční penalizace nabízejí všechny státní a protiinflační dluhopisy,“ uzavírá Vladimír Pikora. „U korporátních dluhopisů to samozřejmostí není. Jak ale vidíme, nabízí ji polovina firem.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *