Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Nejlevnější bankovní účty: Vyberte si pro vás nejlepší

Investice 18.03.2014 | 07:00 0 Komentářů

Nový přehled účtů bez poplatků. Prošli jsme nabídku bank a našli jednoduché produkty, ale i komplikace nebo chytáky.

Nejlevnější bankovní účty: Vyberte si pro vás nejlepší

Praha – Nabídka bankovních účtů zdarma je opět bohatší. GE Money Bank přichází s běžným účtem, který je bez poplatků, pokud na něj v daném měsíci pošlete alespoň sedm tisíc korun.

Online deník Aktuálně.cz prošel současnou nabídku tuzemských bank a připravil přehled všech účtů, které lákají na bezplatné vedení. Vzhledem k tomu, že různé skupiny klientů mohou mít odlišné priority, seřadili jsme tentokrát přehled abecedně, nikoliv podle výše nákladů pro modelového klienta.

Air Bank – úrok jako bonus

Běžný účet ve variantě Malý tarif nabízí Air Bank bez poplatku za vedení. Zdarma je i bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Bez poplatku jsou i všechny výběry z bankomatů Air Bank, jichž je zatím relativně málo (u konkurenčního bankomatu přitom zaplatíte 25 korun). Výběr na terminálech Sazky je za 10 korun.

Specialitou běžného účtu v Air Bank je možnost získat na něm stejné úročení jako na spořicím účtu (nyní 1,3 %). Vyšší úrok získá ten, kdo v měsíci kartou zaplatí alespoň pětkrát u obchodníků, a jen na vklad do výše 100 tisíc korun.

Citibank – vymažte 169 korun

Citikonto Plus má základní cenu 169 korun měsíčně. Na nulu se dostane ten, kdo má v Citibank uloženo alespoň 250 tisíc korun, případně ten, komu na účet během měsíce dorazí platby v celkové výši minimálně 25 tisíc korun.

Ve druhém případě jsou pak zdarma všechny základní bankovní služby s tím, že počet odchozích plateb do jiných bank je omezen na deset. Případné další platby v měsíci vyjdou na tři koruny. Zdarma je i karta a čtyři výběry v jakémkoli bankomatu v Česku (další pak jsou za 30 korun).

Citibank nabízí ještě dva prémiové balíčky osobních účtů, které mají náročnější podmínky na splnění vedení služby zdarma a při nesplnění podmínek jsou také dražší (Citi Premium 350 Kč a Citigold 500 Kč měsíčně).

Česká spořitelna – zdarma za 7000 korun

Také Česká spořitelna nabízí běžný účet, který dokáže být téměř bez poplatku. Největší tuzemská banka podle počtu klientů jej od listopadu 2013 zařadila do své nabídky pod názvem iÚčet.

Ten láká na základní bankovní služby bez poplatku, ovšem při dodržení dvou podmínek. Vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic a všechny tuzemské platby zdarma dostane ten, kdo zaplatí kartou u obchodníků alespoň 7000 korun měsíčně (do limitu se přitom případně počítají i splátky na kreditní kartu od ČS). Další podmínkou je, že klient nebude svůj účet obsluhovat na pobočce banky. Kdo současně nesplní obě podmínky, přijde jej účet v daném měsíci na 98 korun.

Ani při splnění těchto podmínek však nejsou součástí bezplatného balíčku výběry z bankomatu. Za výběr budou majitelé iÚčtu i nadále platit šest korun, když využijí síť České spořitelny, nebo 40 korun, když hotovost vyzvednou z bankomatu konkurence. K dispozici je také neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů za paušál 29 korun na měsíc.

Equa bank – výběry vždy zdarma

Jednoduše jde na bankovní účet zdarma dosáhnout v Equa bank. Běžný účet má základní měsíční cenu 99 korun, poplatek však lze „vynulovat“ jedním ze tří způsobů: Prvním je, že příchozí transakce v měsíci přesáhnou sumu 10 tisíc korun. Druhou možností je, že celkový součet vkladů v Equa bank neklesne pod 100 tisíc korun. A třetí cestou k účtu zdarma je splácet v Equa bank hypotéku nebo spotřebitelský úvěr.

Kdo jednu ze tří podmínek splní, má jistotu, že za základní bankovní služby poplatky platit nebude. Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Zdarma ale jsou i všechny výběry z jakéhokoli bankomatu v Česku.

Era Poštovní spořitelna – hlídejte si zůstatek

Era online účet vede Poštovní spořitelna zdarma, pokud průměrný měsíční zůstatek na účtu nespadne pod 15 tisíc korun. Pozor: Zatímco konkurence většinou žádá obrat, Era vyžaduje průměrný zůstatek – nestačí jí tedy, když požadovaná suma peněz účtem „proteče“. Kdo podmínku nesplní, zaplatí za měsíční vedení 50 korun.

Zdarma je bezkontaktní karta MasterCard i všechny platby a operace s trvalými příkazy i inkasy. Zdarma jsou také výběry z bankomatů skupiny ČSOB, v ostatních bankomatech je výběr za 39 korun.

Fio banka – zdarma vždy

Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Bez poplatku je také prvních deset výběrů z bankomatů Fio banky v měsíci. Za každé 4000 korun zaplacené platební kartou se pro následující měsíc získává jeden výběr z bankomatu jakékoli banky v Česku zdarma, maximální počet těchto výběrů je pět.

Zdarma jsou případně také vklady hotovosti na pobočkách, kterých má Fio banka zhruba sedmdesát. Zdarma je i výběr hotovosti na pobočce, pokud přesahuje sumu 1000 korun, nižší výběry vyjdou na 30 korun.

GE Money Bank – vytvořte skupinu nebo přijměte 7000 korun

Účet od GE Money Bank ve variantě Gratis je dostupný jen těm klientům banky, kteří do 30 dnů od založení účtu do banky na doporučení přivedou dva nové klienty na stejný účet. Celá trojice pak má účet zdarma bez časového omezení.

Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Bez poplatku jsou také všechny výběry z bankomatů GE Money Bank. Případný výběr z bankomatů ostatních bank stojí 40 korun. Zdarma jsou také vklady i výběry hotovosti na pobočkách banky.

U novinky GE Money Bank s názvem Genius Free & Flexi jsou zdarma všechny běžné bankovní služby pro toho, kdo splní podmínku měsíčního obratu ve výši alespoň 7000 korun. Komu se to v daném měsíci nepodaří, draze za to zaplatí – základní cena balíčku je 149 korun měsíčně.

Vedle všech příchozích i odchozích tuzemských plateb zadaných elektronicky jsou v ceně balíčku také čtyři výběry z bankomatů GE Money Bank měsíčně, případný pátý a každý další vyjde na 15 korun, výběr z bankomatů konkurence vyjde na 49 korun.

Banka dále ke svým účtům dává zdarma bezkontaktní platební kartu, zájemcům i platební nálepku a NFC platební kartu v mobilu nebo vedení kontokorentu.

Komerční banka – ztratíte se v odměnách

Také Komerční banka umí nabídnout bankovní účet bez poplatků za měsíční vedení. Není to ovšem zadarmo. Základní cena balíčku MůjÚčet činí 68 korun. Banka tento poplatek zcela vrací, když její klienti splní alespoň dvě ze čtyř následujících podmínek: 1) jedna došlá platba v měsíci, 2) máte kreditní kartu, úvěr nebo hypotéku od KB nebo od Modré pyramidy, 3) objem uložených peněz ve skupině KB (KB, Modrá pyramida, Komerční pojišťovna, KB Penzijní společnost, Investiční kapitálová společnost KB) alespoň 100 tisíc korun, 4) pravidelná měsíční úložka v libovolné výši na produkt ve skupině KB.

Zdarma v takovém případě jsou ale k vedení účtu už jen příchozí platby, platební karta a případné vedení kontokorentu. Výběr z bankomatu KB je standardně za 9 korun, ale banka vrací tento poplatek za jakoukoli platbu kartou u obchodníka, výběry z bankomatů KB tak může mít zdarma ten, kdo udělá v daném měsíci alespoň tolik plateb kartou u obchodníka jako výběrů. Výběry z bankomatů konkurence jsou za 39 korun. Odchozí platba je za šest korun, KB nabízí balíček neomezeného množství odchozích plateb za 39 korun měsíčně.

Kdo má ve skupině KB uloženo více jak pět milionů korun, nebo mu za měsíc přes účet projde více jak 150 tisíc korun, může mít bez poplatku za vedení prémiový účet „TOP nabídka“ se dvěma zlatými, nebo jednou platinovou kartou. Běžná cena účtu je 490 korun.

LBBW Bank – zdarma jen naoko

LBBW jen vytváří dojem, že umí nabídnout účet bez poplatků. Její „IQ Konto zdarma“ nabízí bez poplatku jen vedení a hotovostní vklady na pobočce. Levné jsou i výběry z bankomatů jakékoli banky za 6,50 koruny. Dále už ale cena jen stoupá. Platí se dokonce i za příchozí platby – pět korun. Stejná cena platí pro odchozí platby. Nejlevnější platební karta Maestro vyjde na 40 korun měsíčně.

mBank – kdo platí, vybírá zdarma

Klienti mBank mají zdarma vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Ze základních položek je zpoplatněn jen výběr z bankomatů, který vyjde na devět korun za každý z prvních tří výběrů v měsíci. Tyto tři poplatky se ale dají vymazat. Pokud kartou zaplatíte alespoň 2000 korun měsíčně, máte první výběr zdarma. Při obratu alespoň 3000 korun jsou zdarma dva výběry a při obratu alespoň 4000 korun pak všechny tři.

Zdarma či za devět korun mohou klienti mBank vybírat třikrát do měsíce v jakémkoli (tuzemském) bankomatu konkurence. Čtvrtý a každý další výběr v měsíci už ale vyjde na 35 korun.

Raiffeisenbank – drahé Mini

I Raiffeisenbank nabízí možnost vynulovat poplatek za měsíční vedení účtu. Varianta nazvaná eKonto Mini je bez paušálu v měsících, kdy účtem „proteče“ alespoň 15 tisíc korun a zároveň odejdou tři platby z účtu. Kdo to nesplní, zaplatí měsíčně 169 korun za účet, který za tuto cenu nic neumí. Platí se na něm totiž i za příchozí platby (4 Kč), odchozí platba je za 10 korun, nejlevnější platební karta za 45 korun měsíčně a výběr kartou z bankomatu RB je za 20 korun, z dalších tuzemských bankomatů pak za 30 korun.

Sberbank – Start bez podmínek

Sberbank nabízí jeden ze svých „Fér“ běžných účtů bez poplatku za měsíční vedení. Startovací nabídka je přitom bez tohoto poplatku vždy, nejsou s ní spojeny žádné další podmínky. Zdarma je i vedení až dvou platebních karet, příchozí platby či kontokorent. Odchozí platba je za pět korun, výběr z bankomatu Sberbank je za pět korun, z bankomatu ČSOB za deset korun, v dalších tuzemských bankomatech výběr vyjde na 37 korun.

UniCredit Bank – tři podmínky

UniCredit Bank nabízí možnost „vynulovat“ poplatek za měsíční vedení účtu téměř u všech svých účtů. Jako příklad použijeme Aktivní konto, jehož základní měsíční cena – 139 korun – je zhruba uprostřed z celé nabídky.

Vymazat poplatek lze splněním několika podmínek: Z účtu jednak musí vyjít alespoň jedna odchozí platba měsíčně. Dále je třeba provést alespoň jednu platbu kartou u obchodníka. A současně musí celkové množství vkladů v UniCredit Bank dosáhnout alespoň 100 tisíc korun, nebo na účet musí v součtu přijít alespoň 20 tisíc korun za měsíc.

Při splnění těchto podmínek je zdarma vedení účtu, platební karta, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Zdarma jsou také výběry z bankomatů UniCredit Bank, jeden výběr měsíčně z bankomatů ostatních bank v ČR a výběry i vklady hotovosti na pobočkách banky. Případný výběr z bankomatů ostatních bank je za 30 korun. K Aktivnímu kontu UniCredit Bank nabízí také vedení kontokorentního úvěru bez poplatku.

UniCredit Bank má – stejně jako u dalších svých běžných účtů – u Aktivního konta svou poplatkovou specialitu. Nechává si platit za balíček sto autorizačních SMS zpráv (k potvrzení platby či přihlášení do internetového bankovnictví) 50 korun.

Zuno Bank – zdarma za 3000 korun

U Zuno Bank vedou k bezpoplatkovému účtu dvě cesty. S variantou nazvanou Účet máte zdarma vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Od letošního února už ale není zdarma ani jeden výběr z bankomatu – výběr v jakémkoli bankomatu v Česku vyjde se základní variantou účtu vždy na 28 korun.

Varianta Účet Plus sice přijde v základu na 68 korun, poplatek za vedení se ale dá snadno vymazat. Stačí kartami Zuno Bank (počítají se i případné platby kreditní kartou) utratit 3000 korun za měsíc. Zdarma jsou s plusovou variantou i výběry ze všech tuzemských bankomatů, pokud vybíraná hotovost dosáhne alespoň 1000 korun. Za výběr nižší částky se vždy platí 18 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.