CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

02. 06. 2022

0 komentářů

Nejistá budoucnost eura

 

Evropská unie byla vytvořena s cílem zajistit prosperitu, bezpečnost a vzájemnou spolupráci mezi zeměmi v regionu. Po mnoho let se jí dařilo dosahovat všech těchto ušlechtilých cílů, ale dnes vidíme, že se situace zhoršuje. Nejenže Unii opustil jeden z jejích významných členů, Velká Británie, ale výrazný dopad měla i pandemie koronaviru a v neposlední řadě i válka, která v současnosti probíhá v blízkosti hranic EU. Unie nejenže stagnuje, ale potýká se i s obrovskou inflací a zejména s klesající hodnotou eura. 

Euro na druhém místě

Jednou z nejoblíbenějších měn pro obchodování na Forexu je euro, po americkém dolaru druhá nejobchodovanější měna. Euro má tradici a je uznáváno ve většině evropských zemí, navíc je na něj navázána měna afrických zemí z důvodu stabilizace směnných kurzů. Euro je zajímavé pro mnoho obchodníků. V minulosti jsme byli svědky toho, že politické události v eurozóně vedly k větším objemům obchodů v eurech. To platí zejména pro země, které v době zavedení eura zaznamenaly dramatický pokles místních úrokových sazeb, jako je Řecko nebo Itálie.

Zavedení jednotné měny pro evropské země přineslo řadu výhod, optimalizoval se obchod, u členů se stejnou měnou se odstranilo měnové riziko při přeshraničních investicích a přichází nový kapitál, což zvyšuje hospodářskou úroveň. Díky euru mohou například investoři z Německa a Nizozemska využívat nižších úrokových sazeb a půjčovat finanční kapitál podnikům v jiných zemích eurozóny bez měnového rizika.

Blížíme se k paritě

Dnes se nacházíme v jiné situaci. Mnozí si kladou otázku, jakým směrem se bude hodnota měny ubírat, protože celý region se nachází v obtížné situaci. S vojenským konfliktem přišla hrozba energetických dodávek a rostoucí inflace. Střední třída v Evropě začíná mizet a lidé s nejnižšími příjmy se ocitají na pokraji chudoby. Tato situace samozřejmě ovlivňuje i hodnotu eura, v Evropě hrozí stagflace a odborníci se dohadují o vývoji měny. Podle nového průzkumu MLIV Pulse může hodnota eura skončit na úrovni dolaru. Až 60 % respondentů uvedlo, že si myslí, že euro vstoupí do fáze parity, přičemž malá většina z více než 400 účastníků průzkumu předpovídá, že se poté vrátí na úroveň 1,15 USD. V těchto dnech se euro vůči dolaru obchoduje na úrovni přibližně 1,07[1].

REKLAMA

Vývoj měnového páru EUR/USD za posledních 5 let. (Zdroj: Investing)

Nejistá budoucnost

Nad eurozónou visí obrovský otazník. Vysoká inflace, rostoucí ceny a zpomalení hospodářského růstu by mohly mít na evropskou měnu negativní dopad ještě v tomto roce. Hospodářský růst v EU dosáhl v prvním čtvrtletí pouze 0,2 %, výroba v továrnách a nové zakázky klesly, podniky se potýkají s vysokými náklady a jejich důvěra klesá. Euro prozatím zůstává slabší, protože inflace v eurozóně je rekordně vysoká a tlak na Evropskou centrální banku je citelný. Ta se snaží bojovat s recesí a v průběhu roku 2022 se vydává cestou zadržování vysokých cen pomalým zvyšováním úrokových sazeb. Uvidíme, zda se jí v blízké budoucnosti podaří alespoň zpomalit růst cen, i když se jí to v současné době zcela nedaří.

Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.