Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Nejhůř fungující měna světa je teď česká koruna, píší v USA

Investice 13.01.2015 | 10:30 0 Komentářů

Výrazného oslabování české koruny na začátku roku 2015 si všiml i The Wall Street Journal.

Nejhůř fungující měna světa je teď česká koruna, píší v USA

Praha – Propadu české koruny v posledních dnech si všiml i prestižní deník The Wall Street Journal v blogu nazvaném Česká koruna, nejhůře výkonná měna světa.

Jaké světové měně se v roce 2015 nejhůře daří? Není to ropou promáčená norská koruna ani krizí zkoušený ruský rubl. Všechny „poráží“ jindy nudná česká koruna, nešetří sarkasmem blog Money Baet.

Připomíná, že koruna v pondělí ztratila zhruba procento ze své hodnoty vůči euru poté, co Český statistický úřad zveřejnil údaje o listopadových tržbách v maloobchodu. Celkově pak koruna k euru už ztratila na začátku roku 2015 téměř tři procenta.

Negativním rekordmanem letošního roku je ale podle The Wall Street Journal česká koruna kvůli propadu k dolaru ve výši 5,4 procenta.

Listopadová inflace (oznámená v pátek) klesla v Česku na 0,1 procenta, přestože cíl České národní banky je stále dvouprocentní, připomíná list. Zmiňuje také všechno to, co už v Česku bylo řečeno – korunu dolů táhnou spekulace investorů na další oslabování koruny Českou národní bankou.

Ukazuje se tak, jak trhy někdy ovlivňují více emoce a dojmy než precizní informovanost. Česká národní banka totiž už ústy ředitele měnové a statistické sekce Tomáše Holuba řekla, že česká ekonomika zatím není v situaci, aby bylo nutné posouvat intervenční pásmo. Holub jen připustil, že k tomu v budoucnu může dojít. Zmíněné pondělní údaje o maloobchodních tržbách pak vypadaly negativně jen na první pohled, při hlubším zkoumání se ukazuje, že výsledky jsou dobré a po očištění tržby rostly.

Koruna se mírně propadá i v úterý. Po desáté dopolední ztrácí k euru zhruba 0,4 procenta a kurz se pohybuje kolem 28,42 koruny za euro, k dolaru ztrácí 0,57 procenta a kurz je kolem 24,07.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.