Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Nejdražší poštovní známka světa se vydražila za 192 milionů

Investice 18.06.2014 | 07:17 0 Komentářů

Známka z roku 1856 je podle odborníků jediným existujícím exemplářem na světě. Vytištěna byla z nouze, není příliš pohledná.

Nejdražší poštovní známka světa se vydražila za 192 milionů

New York – Dražba známky One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová), považované za nejvzácnější známku světa, vynesla v úterý večer v New Yorku rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu Kč). Informovala o tom agentura AFP.

Aukční síň Sotheby’s odhadovala tržbu na rekordních 10 až 20 milionů dolarů (až 400 milionů korun). Dosud nejdražší známka se prodala za 2,2 milionu dolarů.

Známku s nominální hodnotou jednoho centu považují odborníci za nejvzácnější na světě, neboť je jediným známým exemplářem svého druhu.

Vytištěna byla z nouze, když se před půldruhým stoletím zpozdila dodávka známek z Británie do kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat místní tiskárnu o výpomoc. Podle expertů dnes z tehdy vytištěné série existuje několik čtyřcentových a právě tato jediná jednocentová.

Dražba byla významná i proto, že se proslulá známka dostala na veřejnost poprvé od roku 1986, kdy byla vystavena v Chicagu. Dosud nejdražší poštovní známkou je švédská „Tříšilinková žlutá“ z roku 1855, která se v roce 2010 vydražila za 2,2 milionu dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.