Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Měkká kola stojí řidiče v Evropě ročně 5,2 miliardy eur

Investice 23.07.2010 | 00:01 0 Komentářů

Když se přidají i náklady na náhradu předčasně opotřebovaných pneumatik, dojde se k částce 7,7 miliard euro

Je to děsivé číslo: Nedostatečná péče o pneumatiky vede v Evropě každý rok ke zbytečnému spálení paliva za 5,2 miliardy eur. Náprava je přitom tak snadná. Stačí alespoň jednou ma měsíc zkontrolovat, zda jsou pneumatiky správně nahuštěné. Pokud totiž jezdíme na podhuštěných, musíme počítat s tím, že spotřeba auta vzroste i v řádu desítek procent.
Spočítáno v absolutních číslech jde každý rok o zbytečně natankované čtyři miliardy litrů paliva.
Se spotřebou jde v ruku v ruce i produkce eimisí CO2. Nenahuštěné pneumatiky tedy zbytečně vytvoří každý rok 9,3 milionu tun emisí CO2. V přepočtu na jeden vůz registrovaný v Evropě to je zvýšení emisí o 3,47 g CO2/km.
Správně nahuštěno má jen 19 procent
Z výsledků průzkumu, který v 15 evropských zemích udělala společnost Bridgestone a zkontrolovala při něm stav pneumatik u celkem 52 400 vozidel vyplynulo, že každý čtvrtý (přesně 26,5 procenta motoristů) jezdí na velmi podhuštěných pneumatikách. Tedy alespoň 0,5 baru pod hodnotou tlaku doporučovanou výrobcem automobilu). Správně nahuštěné pneumatiky má na svém voze jen 19 procent Evropanů. Všichni ostatní je mají více či méně podhuštěné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.