Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Ne, ještě není čas elektromobilů, i když Paříž to tvrdí

Investice 04.10.2010 | 04:47 0 Komentářů

Příští rok začnou sériově vyrábět elektromobily i evropské automobilky

Paříž /Od našeho zvláštního zpravodaje/ – Pokud by neznalý člověk zavítal na pařížský automobil s úmyslem vybrat si zde svůj nový vůz, zákonitě by se začal zajímat o některý z elektromobilů. Právě ty totiž byly vystaveny na stáncích mnoha automobilek na nejdůstojnějším místě. Na jejich nulové emise a elektropohon upozorňovaly největší nápisy a i když jich tu nebylo rozhodně více než aut s klasickým spalovacím motorem, opticky to tak mohlo působit.
„Máte pravdu, když se člověk prochází některými expozicemi, vypadá to skoro tak, jako kdyby automobilky v současné době na ničem jiném než na elektromobilech nepracovaly,“ říká například ředitel českého zastoupení značky BMW Martin Saitz.
Vzápětí však dodává, že jde skutečně jen o optický klam. Většina ostatních expertů to ostatně vidí stejně a hned vypočítává problémy, které zatím brání masovějšímu a rychlejšímu rozvoji elektromobilů. Těmi jsou vysoká cena baterií, jejich vysoká hmotnost, která pak zákonitě znamená relativně malý dojezd, dlouhá doba nabíjení a obtíže spojené s recyklací. Přestože připouštějí, že cena i hmotnost baterií se bude poměrně rychle snižovat, odhaduje se, že v příštích třech letech budou elektromobily na silnicích stále jen bílými vránami. Teprve za deset let dosáhne jejich podíl v prodeji nových automobilů zhruba pěti procent.
Tesla je jen hračka
„Samozřejmě, že budou lidé, kteří si budou zakládat na tom, že vlastní automobil s nulovými emisemi a koupí si ho. Jenže současné i sériově vyráběné elektromobily, jako je například roadster Tesla, jsou zatím spíše jen hračkami a ještě technicky nedokonalými,“ říká nejvýše postavený Čech v koncernu VW Martin Jahn. Jeho slova krátce nato potvrdila zpráva tiskové agentury, podle něhož Tesla svolává stovky svých aut kvůli opravě poruchového kabelu. Ten by mohl způsobit požár vozu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.