Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Návrh Evropské komise nemusí znamenat pro banky navýšení příspěvků do Fondu pojištění vkladů

Banky Daniel Kuchta 24.02.2010 | 12:53 0 Komentářů

Evropská komise (EK) usiluje o navýšení objemu prostředků spravovaných v rámci národních systémů pojištění vkladů. Podle návrhu Evropské komise by měla částka v garančním fondu v horizontu deseti let odpovídat 2 % z celkového objemu pojištěných vkladů. V souvislosti s tímto záměrem plánuje Evropská komise požádat banky o navýšení pravidelného příspěvku odváděného do národních garančních fondů (tisková zpráva FPV).

Plány Evropské komise potvrzuje Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů, „Evropská komise chce, aby systémy pojištění vkladů do 10 let disponovaly rezervou ve výši 2 % objemu pojištění vkladů. Tyto návrhy prezentovala EK na jednání pracovní skupiny systémů pojištění vkladů v Bruselu 9. února 2010.“

Podle Fondu pojištění vkladů, který garantuje návratnost klientských vkladů českých bank a spořitelen, by se toto nařízení nemělo českých bank nijak výrazně dotknout. „V návrhu novely Zákona o bankách, který byl předložen Poslanecké sněmovně k projednání, je navrženo vytvoření finanční rezervy  ve výši 1,5 % z objemu pojištěných vkladů. Současně s tím je navrhováno navýšení příspěvků bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen na 1,6 násobek současné výše. Pokud Evropská komise navýší limit finanční rezervy na 2 %, budou pravděpodobně pojištěné instituce přispívat do Fondu delší dobu, než bylo původně předpokládáno. Nutně to však nemusí znamenat, že se příspěvky pojištěných institucí do Fondu pojištění vkladů budu ještě dále zvyšovat,“ říká Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů. „Záležet bude mimo jiné také na tom, kdy a kolik prostředků získá Fond zpět z dosud probíhajících konkursů,“ upřesňuje Josef Tauber.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.