Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Národní rozpočtová rada: Nedostatečný růst příjmu z daní může být problém pro schodek státního rozpočtu

Státní rozpočet 04.09.2019 | 14:20 0 Komentářů

Národní rozpočtová rada upozornila, že pokud bude pokračovat zpomalování příjmů z daní, bude problém nepřekročit letošní plán deficitu, ten je nastavený na 40 miliard Kč. Rada apeluje na vládu, že by měla učinit nějaká opatření. Navrhla omezení čerpání provozních výdajů.

Na tento rok vláda počítá se schodkem ve státním rozpočtu ve výši 40 miliard korun. Minulý rok vláda plánovala 50 miliardový schodek ve státním rozpočtu, skončila s prebytkem 2,9 miliardy korun. Vzhledem ke zpomalujícímu růstu příjmů z daní Národní rozpočtová rada umožňuje, že by letošní schodek nemusel být dodržen. „Na základě analýzy dosavadního vývoje je ministerstvo financí přesvědčeno, že rozpočtovaný schodek nebude překročen. V tuto chvíli proto neexistuje důvod, proč jednotlivým kapitolám krátit rozpočtované peníze. To by přispívalo k nežádoucímu podsekávání ekonomického růstu,“ uvedlo ministerstvo financí.

Rada se domnívá, že by vláda měla a tímto problémem začít něco dělat. „Rada se domnívá, že vláda by se na tuto možnou situaci měla preventivně připravit, a to v podobě zpracování návrhu sady možných opatření, kterými by bylo možné v případě potřeby tuzemskou ekonomiku stimulovat,“ vyjádřila se k problému Národní rozpočtová rada.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.