Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Nálada v Německu se překvapivě zlepšila, nové objednávky ale rychle padají

Záchvěv optimismu přinesla včera evropská i americká čísla. Německá i francouzská nálada v průmyslu se po několika měsících propadů lehce vylepšila a překvapila tak trhy sázející na další příliv negativních zpráv. Nálady v průmyslu v obou zemích ale dál zůstávají pod klíčovou hodnotou 50 bodů, což ukazuje na převládající pesimismus. (Komentář ČSOB)

 

Mnoho nadějí pro další měsíce nepřináší ani pohled do struktury podnikatelských nálad. V Německu došlo ke drastickému propadu nových objednávek – jednomu z největších za poslední tři roky. Není tak vůbec vyloučené, že prosincový závan optimismu byl hnán pouze vysokými očekáváními před posledním summitem EU. Dnes je přitom jasné, že politici na něm znovu selhali. Lednové číslo nebo již prosincová revize proto mohou být pro investory nepříjemným znovu-procitnutím pod proudem studené vody. Především mezi dodnes silnými německými podniky může být hodně cítit přetrvávající nejistota a horší přístup k úvěrům, které se projeví v odkládání investic do budoucna.Alarmující propady nových objednávek z prosince se mohou potvrzovat a svazujícím dojmem bude působit také všudy-přítomná rozpočtová restrikce.

Zajímavější jsou zlepšující se čísla z americké ekonomiky. Silnější Amerika může v případě evropské recese světové ekonomice zásadně pomoci. Ostře sledovaný index podnikatelské nálady na východním pobřeží (Philly Fed) zaznamenal další zlepšení, a to díky růstu nových objednávek a poklesu zásob…, což je dobrá zpráva pro budoucí měsíce. I americká ekonomika má ale svojí Achillovu patu v podobě automatických rozpočtových úspor, které může v roce 2012 odstartovat konec daňových úlev a podpor v nezaměstnanosti. Poslední zprávy z amerického Kongresu však naznačují, že američtí zákonodárci přece jenom směřují k dohodě, jež by nižší daně a delší vyplácení podpor zachovala v platnosti i po 1. lednu 2012.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.