Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Nálada v ekonomice se v posledním měsíci nemění

InvesticeMakro 26.05.2014 | 12:48 0 Komentářů

Index celkové nálady v ekonomice zůstává v květnu beze změny, což ovšem samo o sobě znamená výrazné zlepšení ve srovnání s loňským rokem.

To, že se celková nálada nemění, neznamená, že pocity všech zúčastněných jsou stejné. Je vidět, že v průmyslu se důvěra firem opět díky silným zakázkám zlepšuje a je tak nejvyšší za poslední tři roky. Pozitivní zprávou je, že firmy v dalších měsících předpokládají zachování současného velmi solidního tempa výroby

Stabilně špatné rozpoložení mají stavební firmy, které se již šest let za sebou potýkají se slabou poptávkou. Zakázky sice naznačují, že další propad tohoto již tak oslabeného odvětví nejspíše končí, ale silný impuls k růstu stále chybí. 

Setrvalá nálada panuje i u spotřebitelů. Je tak výrazně vyšší než loni a fakticky je nejlepší za posledních šest let. Neroste již tak strach z nezaměstnanosti nebo ze zhoršení finanční situace domácností

Celkově hodnotím výsledky nálad v ekonomice v dané konstelaci za pozitivní. Je vidět, že zahraniční poptávka táhne průmysl, podporuje zaměstnanost a nakonec začíná posunovat vzhůru i poptávku domácí. Kritickým momentem zůstává ochota firem investovat, která by se už v letošním roce mohla mírně zvýšit. 

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.