Neděle 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Nákaza se šíří na dluhopisový trh Francie…

Je až s podivem, že se včera globálním akciovým trhům nakonec podařilo ignorovat další eskalaci napětí na periferiích eurozóny. Španělský desetiletý výnos vystřelil nad 6 %, italský si sáhl na 7,25 % a rozpětí mezi francouzským a německým desetiletým výnosem dosáhlo nových maxim (190 bps). V takovémto prostředí je mechanismus společného záchranného fondu eurozóny (EFSF alias euroval) v zásadě mrtvým projektem (komentář ČSOB).

Na intervence na sekundárních trzích Itálie a Španělska je prakticky nepoužitelný a dá se využít pouze na řízenou restrukturalizaci Řecka. Šířící se napětí může zastavit pouze ECB a platí, že čím rychleji bude jednat, tím méně toho nakonec bude muset udělat. Proč tedy včera americké akciové indexy nakonec byly schopné uzavřít v plusu?

Finanční napětí částečně přebily lepší zprávy z reálné ekonomiky. Německému i francouzskému HDP se ve třetím kvartále, především díky útratám domácností, překvapivě dařilo (0,5 resp. 0,4 % q/q). Současně Američané v říjnu ukázali, že je napětí v eurozóně ani přetrvávající nezaměstnanost zatím moc nesvazují – maloobchod rostl meziročně o 6,7 %. Poslední předstihové ukazatele v eurozóně ale i tak ukazují na zhoršující se vyhlídky pro růst a v základním scénáři musíme v Evropě počítat s mělkou recesí a v Americe se znatelným zpomalením ekonomiky. To sice pro trhy není žádné nové nebezpečí. Dnešní eskalace napětí na periferiích může celý výhled ale ještě výrazně zdramatizovat. Rostoucí španělské, italské a především francouzské výnosy zadělávají evropským bankám a zbytku světa na grandiózní problém. Zatímco obchodní propojenost eurozóny s Amerikou i zbytkem světa není nijak fatální, finanční význam evropských bank v globálním měřítku je velký. Proto těžko sázet na to, že riziková aktiva v USA nebo v Asii dokáží narůstající finanční napětí v eurozóně odclonit a soustředit se například na silný domácí maloobchod.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.