Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Na Žofínském fóru je hlavním tématem reforma penzí

Penze Luboš Svačina 12.04.2011 | 16:25 0 Komentářů

Hlavním tématem 115. Žofínského fóra je připravovaná reforma penzí. Na odborném setkání s názvem „Důchodová reforma v praxi“ dnes mimojiné vysoupil Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí ČR, Klára Król, náměstkyně ministra financí ČR, Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů. Dění ze sálu na Žofíně monitoruje server ČeskéReformy.cz.

Na dnešním Žofínském fóru, jehož tématem je "Důchodová reforma v praxi" vystoupil Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí ČR, který informoval o připravovaných změnách a základních principech reformy penzí.

„Průběžný systém, tak jak je dnes nastaven, je nastaven velmi solidárně,“ uvádí Jaromír Drábek a s odvoláním na usnesení Ústavního soudu zdůvodňuje potřebu parametrických změn průběžného pilíře penzijního systému. Solidární systém má své výhody i nevýhody. „Dnes je Česká republika, která má v rámci Evropské unie a OECD nejnižší míru ohrožení chudobou. V mezinárodním srovnání je jen 7 % domácností penzistů ohrožených chudobou,“ konstatoval ministr. Nevýhodu vidí v absenci zásluhovosti a v širokých náhradních dob pojištění, které výrazně zvýhodňují jejich uživatele.

Mezi dalšími řečníky nechyběl ani prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Podle jeho názoru musí vláda především "zajistit udržitelnost penzijního systému, diverzifikovat finanční zdroje, snížit mezigenerační nespravedlnost a zvýšit zásluhovost. Především ale zvýšit spoření v celé populaci."  

O důležité roli finančních poradců v penzijní reformě hovořil na pražském Žofíně Petr Stuchlík, generální ředitel společnosti Fincentrum, která je zároveň generálním partnerem dnešního setkání.

„Za posledních 10 let došlo v zájmu Čechů o finanční poradenství. Před deseti lety finanční poradenství prakticky neexistovalo, byly pouze multilevelové společnosti německého typu,“ uvedl Petr Stuchlík s tím, že dnes zájem o finanční poradenství roste a dodal "Česká správa sociálního zabezpečení není schopná ani zajistit své současné úkoly, natož aby se starala o distribuci nových produktů v rámci penzijní reformy." 

Kompletní reportáž s krátkým shrnutím prezentací jednotlivých řečníků naleznete na novém serveru ČeskéReformy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.