Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Na scénu přichází Fed a fiskální útes

Makro 05.12.2012 | 12:44 0 Komentářů

V blízké době budou pro trh zásadní dvě události: zasedání Měnového výboru FEDu (FOMC) dne 11. 12. 2012 a fiskální útes (komentář Saxo Bank).

Zasedání FOMC

Podle mého názoru existuje reálná šance na změnu politiky Fedu, která by se odpoutala od zavedených kolejí. Změna by vycházela z návrhu členů Yellena a Evanse, jejíž podstatou je spojit monetární politiku s ekonomickými cíly. Jednalo by se například o uvolňování měnové politiky, dokud se nezaměstnanost nedostane pod 6.5 %, přičemž inflace nepřekročí 3 % hranici. Tyto signály však už byly vysílány dopředu, a proto na ně trh nebude reagovat nijak přehnaně, přesto jej ale mírně podpoří.

Fiskální útes

Myslím si, že kompromis přijde rychle. Republikáni byli totiž poraženi ve volbách a jejich strana je kompletně demoralizovaná. Strana se hodně propadla v distriktech s početnou nebílou a ženskou populací. Nechtějí tedy ztratit ty poslední voliče odmítnutím spolupráce a následnou vinou za krizi způsobenou „spuštěním“ fiskálního útesu.

Republikáni tedy buďto nebudou mít sílu postavit se demokratům anebo budou chtít dobýt ztracené pozice. Tento vývoj pravděpodobně oslabí dolar. Pokud k fiskálnímu útesu dojde, znamenalo by to pokles HDP až od 4–5 %. To by srazilo trhy dolů a zároveň by to posílilo dolar – a na dolar by investoři nahlíželi jako na bezpečný přístav. Určité obavy už nyní potvrzuje fakt, že  v pozicích u dolaru mírně převažují spekulace na růst.

Evropa

V delším časovém horizontu Evropa zůstává velkým zdrojem napětí. Pod politickým a sociálním tlakem se bude muset bohatší část eurozóny do půlroku rozhodnout mezi dalšími transfery na jih nebo zeštíhlení měnové unie. Zatím pořád fungují kouzla Maria Draghiho, a tak si trhy můžou do doby, než kouzla vyprchají a nahradí je tvrdé škrty, užívat poslední chvíle relativního klidu.

Geopolitické vlivy na dolar

Dolar mohou také ovlivnit změny a napětí buď v Jihočínském moři nebo na Blízkém Východě. Pravděpodobnost vojenského střetu v Jihočínském moři odhaduji na 10 %. Spíše se obávám útoku Izraele na Írán. Vzhledem k tomu, že v Americe skončily volby, vidím pravděpodobnost střetu během následujícího čtvrtletí na 40 %. Celkový rozsah, úspěch a reakce sousedních států ovlivní dopad událostí na hodnotu dolaru. Rozhodně však dolar posílí. Tato situace nebude pro obchodníky jednoduchá, ale pozor by si především měli dát dolaroví medvědi.

Nick Beecroft, ředitel, Saxo Capital Markets UK, Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.