CZK/€ 25.090 +0,14%

CZK/$ 22.724 +0,08%

CZK/£ 29.734 +0,02%

CZK/CHF 26.815 +0,08%

30. 04. 2010

0 komentářů

Na řadě je Portugalsko, ale dobré výsledky zatím trhy drží

 


 

Ještě v pondělí bylo na trzích vše při starém, když akcie reagovaly pozitivně na páteční americká makrodata, ke kterým se přidaly pokračující slušné korporátní výsledky. Nicméně večer postihla zámořské trhy zhoršená nálada ve spojitosti s návrhem regulace finančních trhů, kterou se snaží prosadit prezident Obama, protože banky, kterých by se přísnější pravidla měla týkat, se obávají přílišného omezení vedoucího k poklesu zisků. Bitva o novou podobu regulace pokračovala i mimo zákonodárný sbor, když se po letech začali vyšetřovatelé zajímat o investiční banku Goldman Sachs, jejíž zástupci navíc podstoupili „grilování“ před Senátem. Republikánští poslanci zatím schválení normy úspěšně zablokovali.

Po celkem klidném pondělí přišel na trhy úterní šok kvůli situaci v jižní části Eurozóny. Ratingová agentura S&P totiž snížila hodnocení Řecka do oblasti junk, tedy vysoce rizikové, a navíc ta samá agentura snížila hodnocení úvěrového rizika Portugalska a následně i Španělska. Trhy zareagovaly prudkým poklesem, který byl podpořen vysokým objemem obchodů, a zástupci EU a MMF zintenzivnili v Athénách vyjednávání o podmínkách půjčky Řecku. Německo jako hlavní věřitel požadovalo ubezpečení o přijatých úsporných opatřeních, kterého se mu dostalo a navíc to vypadá, že i řecké odbory trochu ustupují ze svých pozic. Euro mezitím oslabilo na roční minimum vůči dolaru, aby se v následujících dnech vrátilo mírně nahoru. Poslanec německých Zelených citoval šéfa MMF Strausse-Kahna, že celková potřebná pomoc by se měla v příštích třech letech vyšplhat na 100-120 mld. euro. K uklidnění situace přispěl i středeční výsledek zasedání americké centrální banky FED, která rozhodla, že úrokové sazby zůstanou na nízkých úrovních, kde jsou. V pozadí výše popsaných událostí jsou solidní makrodata přicházející z obou stran Atlantiku spolu s dobrými korporátními výsledky, což vedlo k návratu akciových trhů do pásma, ve kterém se obchodovalo v minulých týdnech. Data z Eurozóny navíc ukázala, že sentiment se zlepšil i přes obtížnou situaci na zadluženém jihu. To dnešní data ze Spojených států ukázaly sice solidní růst HDP za 1.čtvrtletí, ale trhy čekaly číslo o trochu lepší.

V pondělí vykázal dobré čtvrtletní výsledky výrobce těžkých stavebních strojů Caterpillar, který navíc prohlásil, že hospodářská situace se opravdu zlepšuje. Akcie záhy poskočila o 4,2% a pomohla tak indexu Dow Jones téměř do kladných teritorií. V úterý úplně nepřesvědčila Deutsche Bank, která sice vykázala dobrý zisk, ale zástupci společnosti se vyjádřili, že neočekávají opakování dobrého 1.čtvrtletí. To největší banka Eurozóny Banco Santander překvapila ve čtvrtek jednoznačně pozitivně. V ropném sektoru se dařilo akciím Royal Dutch Shell, které ve středu vzrostly o 2,3% po lepším reportovaném zisku, který byl navíc podpořen nečekaným růstem produkce, nejenom růstem cen ropy. To další ropné společnosti BP se rozhodně nedařilo, protože byla postižena šířením ropné skvrny v Mexickém zálivu – ve čtvrtek se akcie propadla o 6,5%. Z technologického sektoru přišla se svou trochou do mlýna americká Motorola, která svými výsledky překonala odhady trhu.

Celkově se dá říci, že po výrazných růstech trhy hledají cestu, kdy mezi sebou bojují data potvrzující hospodářské oživení spolu s dobrými firemními výsledky a na druhé straně nejistota ohledně hospodaření některých států.

Marie Kolovratová, Commerzbank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *