Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Na novém modelu úrazového pojištění se tripartita neshodla

Investice 01.12.2014 | 15:18 0 Komentářů

Zaměstnavatelé chtějí dosavadní model, odbory pak novou veřejnou pojišťovnu. Podobu úrazového pojištění pro příští roky určí vláda.

Na novém modelu úrazového pojištění se tripartita neshodla

Praha – Tripartita se dnes neshodla na tom, jak by mohlo v Česku v budoucnu vypadat úrazové pojištění. Zatímco podle odborů by je měla spravovat nová veřejná pojišťovna, podle zástupců zaměstnavatelů by to měly být komerční pojišťovny.

Modely projedná koaliční rada, rozhodne pak vláda. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet bude odpoledne jednat o návrhu na zrušení sporného zákona o úrazovém pojištění.

Jsou to naše peníze

„Zase jsme se nedohodli. Jsou to naše peníze, peníze podnikatelů. Nemám rád, když někdo mluví o penězích, které mu nepatří,“ uvedl šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé podporují komerční pojištění.

Odbory naopak prosazují jedinou veřejnou pojišťovnu, která by vznikla.

„Vláda má mít dohled nad prostředky, nemá úrazové pojištění komercionalizovat, má zřídit jednu veřejnou pojišťovnu s tripartitní správou,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven – České pojišťovny a Kooperativy, případné odškodné se pak platí z tohoto pojištění.

Ještě rok času

Česko má sice zákon o úrazovém pojištění, který začal platit v roce 2006, ale zatím stále není účinný. Jeho účinnost se odkládala už čtyřikrát, a to naposledy letos na rok 2017. Podle odkládané normy by úrazové pojištění měla zajišťovat Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné by vybírala jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by pak hradila rentu.

Se zrušením tohoto zákona počítá návrh novely zákoníku práce, který by měla dnes odpoledne projednat vláda. Podle Sobotky o návrzích budoucí podoby bude jednat koaliční rada. Ministryně práce pro ni připraví podklady. Pak rozhodne kabinet. Premiér řekl, že na přípravu nové normy je příští rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.