Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Mzdy v nošovické automobilce Hyundai stoupnou o 3,2 procenta

Investice 13.06.2014 | 15:37 0 Komentářů

Odboráři původně žádali navýšení o 9,5 procenta, což zdůvodňovali vysokým ziskem firmy.

Mzdy v nošovické automobilce Hyundai stoupnou o 3,2 procenta

Nošovice – Zaměstnancům automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku se zvýší základní mzdy v průměru o 3,2 procenta. Odboráři tento návrh schválili během dvoudenního hlasování.

Podle předsedy odborové organizace Kovo Radka Kuchaře byl poměr hlasů 4:3 ve prospěch podepsání návrhu. Mluvčí automobilky Petr Vaněk přitom uvádí, že i s bonusy znamená smlouva faktické navýšení příjmů o 6,1 procenta.

Vedení firmy už zaměstnancům jednostranně navýšilo mzdy o 3,2 procenta. Ke změně došlo 1. dubna poté, co odboráři přerušili vyjednávání o kolektivní smlouvě a rozhodli se obrátit na zprostředkovatele.

Tvrdý kompromis

Odboráři původně žádali navýšení o 9,5 procenta, což zdůvodňovali vysokým ziskem firmy. Ten podle výroční zprávy činil v roce 2012 sedm miliard korun při tržbách 92,3 miliardy korun.

Smlouvu odboráři hodnotí jako tvrdý kompromis. Kromě zvýšení mzdy dojde ke zvýšení výrobního bonusu o 55 procent, navýšení docházkového bonusu o sto korun na 1500 korun nebo zmírnění krácení dovolenkového a výrobního bonusu.

Podle odborářů si pracovník na pozici operátor-2, což je v automobilce nejčastější pozice, polepší v průměru přibližně o 1500 korun a krácení pololetních bonusů bude „lidštější“.

Nad průměr oboru

Mluvčí automobilky Petr Vaněk uvedl, že se předpokládá, že termín podpisu kolektivní smlouvy dohodnou zástupci odborů s vedením ještě v pátek.

„V mzdové oblasti znamená nová kolektivní smlouva faktické zvýšení o 6,1 procenta, kdy mzdy porostou o 3,2 procenta a výroční bonus za splnění výrobního plánu se zvedne ze stávajících 75 procent na 110 procent průměrné měsíční mzdy, což měsíčně dělá další zvýšení o 2,9 procenta,“ tvrdí mluvčí.

Průměrný hrubý měsíční příjem v automobilce Hyundai v Nošovicích loni činil 30 094 korun, v dělnických profesích to bylo průměrně 27 700 korun.

V celém sektoru se mzdy zvyšovaly v průměru o tři procenta. Například v automobilce Škoda Auto vzrostly tarifní mzdy od letošního dubna o dvě procenta a v kolínské TPCA v průměru o 2,4 procenta. V celém Moravskoslezském kraji loni činila průměrná hrubá mzda 23 212 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.