CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

03. 09. 2021

0 komentářů

Mzdy v Česku rostou nejvíce v historii, po očištění o inflaci

 

Ve 2. čtvrtletí 2021 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 11,3 %, reálně vzrostla o 8,2 %. Medián mezd činil 32 408 Kč. Meziroční indexy jsou do značné míry ovlivněny nízkou srovnávací základnou (2. čtvrtletí 2020).

Loading



 

Ve 2. čtvrtletí 2021 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda (dále jen „průměrná mzda“) na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 38 275 Kč, což je o 3893 Kč (11,3 %) více než ve stejném období roku 2020. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,9 %, reálně tak mzda vzrostla o 8,2 %. Objem mezd se zvýšil o 12,1 %, počet zaměstnanců vzrostl o 0,7 %. Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí 2021 po očištění od sezónních vlivů 1,2 %.

„Mzdy očištěné i inflaci rostly letos v ČR ve druhém čtvrtletí meziročně nejvýrazněji za celou historii publikované časové řady, od roku 1997. Růst reálné mzdy představoval letos od dubna do června meziročně 8,2 procenta. Došlo tak k překonání dosavadního rekordu z třetího čtvrtletí roku 1999, kdy reálná mzda rostla meziročně o 7,6 procenta. Důvodem enormního, historicky zcela ojedinělého růstu mezd v ČR, jsou mimořádné covidové odměny zdravotníkům. Ty byly vypláceny letos ve druhém čtvrtletí. Způsobily nárůst průměrné mzdy meziročně o bezprecedentní sumu takřka 3900 korun,“ poznamenal Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank.

„Dvouciferný meziroční růst průměrné nominální mzdy sice na první pohled vypadá impozantně, avšak toto číslo je výrazně zkresleno hospodářským vývojem ve 2. čtvrtletí loňského roku. Loňské jarní měsíce byly silně ovlivněny pandemií covidu, došlo k prudkému poklesu odpracovaných hodin a výsledně i k poklesu průměrné nominální mzdy. Na dvouciferný růst mezd v letošním 2. čtvrtletí je tak nutné pohlížet především jako na efekt velmi nízké statistické základny z loňska. Zároveň bylo i letošní 2. čtvrtletí zkreslováno specifickými faktory, jako byla výplata mimořádných odměn ve zdravotnictví či čerpání částečných náhrad mezd. A v neposlední řadě zůstal růst mezd značně diferenciovaný, a to v závislosti od toho, jak na jednotlivé sektory ekonomiky dopadala protipandemická opatření,“ Komentoval statistiky ČSÚ Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA

„V některých odvětvích jako by pandemie neměla na dynamiku mezd prakticky žádný dopad – to je případ pracovníků v odvětví IT, kde mzdy rostly dál nerušeně skrze celou pandemii a jsou skoro 8 % nad před-pandemickými úrovněmi. Naopak pracovníci v pohostinství a hoteliérství i přes raketový růst mezd za poslední rok zůstávají více než 4 % pod předkrizovými-covidovými úrovněmi na méně než třetině průměrné mzdy v sektoru IT. A pak jsou tu odvětví, která zažila velice prudký propad mezd v uplynulém roce (častokrát dvouciferný), ale v tuto chvíli již mzdy rostou natolik rychle, že „ztracený čas“ kompenzují – to je případ odvětví real-estate, kde přes masivní propady mezd v roce 2020 se už letos mzdy dostaly 5 % nad před-covidové úrovně,“ doplnil Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

REKLAMA

Jak uzavřela Jana Steckerová, analytička Komerční banky: „Za celý letošní rok naše prognóza očekává růst průměrné mzdy v nominálním vyjádření o 4,8 %, v tom reálném pak o 2,2 %. Česká národní banka je v tomto ohledu opět mírně optimističtější, když počítá s jejich nominálním zvýšením o 5,4 % a o 2,4 % v reálném. Celkově dnešní data zapadají do naší skládanky, že ČNB v září zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů a o dalších 25 bodů v listopadu. Koruna na zveřejněná data nijak nereagovala a obchoduje se nyní kolem úrovně 25,40 CZK/EUR.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *