Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Mýtné pro menší auta putuje k poslancům kvůli vinětám

Investice 23.07.2009 | 20:42 0 Komentářů

Senátoři se báli kontrol ve stylu Velkého bratra

Praha – Návrh zákona rozšiřující mýtné i na auta nad 3,5 tuny se vrací ze Senátu zpět do sněmovny. Senátoři z něj chtějí vyřadit ustanovení týkající se vysokorychlostního vážení kamionů a elektronických vinět. Viněty mají nahradit současné dálniční známky. Sněmovna nyní bude muset rozhodnout, zda prosadí původní schválený návrh, nebo přistoupí na senátní podobu.
Mýtné dosud platí vozidla nad 12 tun. Nově se má od ledna příštího roku rozšířit i na menší auta od 3,5 tuny. Nákladních aut od 3,5 tuny do 12 tun jezdí na českých silnicích kolem 101 tisíc, těžších vozidel nad 12 tun je celkem 106 tisíc. Počet osobních vozů se pohybuje kolem 4,4 milionu.
Nepřesné vážení
Na převažování kamionů za jízdy pevnými vahami zabudovanými ve vozovce vadilo senátorům, že by se nedala přesně zjistit hmotnost kamionů. Takové vážení by podle nich bylo spíš jen indikativní.
V případě elektronických vinět poukazovali senátoři na problémy s ochranou osobních údajů. „Debata o tom, zda jsou viněty anonymní, či nikoli, prostě neproběhla,“ upozornila Soňa Paukrtová s tím, že viněty umožní rozsáhlé sledování občanů. Vinětu si sice občan může anonymně zakoupit kdekoli, třeba v trafice, ale když ji umístí na auto, dá se podle registrační značky identifikovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.