Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Motorem ekonomiky jsou investice, ne spotřeba

InvesticeMakro 06.02.2012 | 17:24 0 Komentářů

Vadným pilířem moderní ekonomie je myšlenka, že je spotřeba nejvyšší hnací silou růstu. Chyba ve skutečnosti sahá až k nepochopení národních účtů a HDP, které nevyjadřují jen hrubá čísla, ale jsou směsicí čistých a hrubých údajů. Více se dovíte v knize Richarda C.B. Johnssona s názvem Hrubě problematický hrubý domácí produkt (komentář Saxo Bank).

Opravdovou a základní hnací silou hospodářského růstu jsou investice do kapitálových statků, které posilují výrobní kapacitu, zvyšují produktivitu a popohání ekonomiku na další technologickou úroveň.

Díky posledním statistikám amerického HDP za 4. čtvrtletí teď máme nejnovější údaje o osobní spotřebě a soukromých investicích. A právě soukromé investice jsou dobrý indikátorem stavu americké ekonomiky.

První graf dole ukazuje soukromé investice a osobní spotřebu ve Spojených státech od roku 1995. Už při rychlém pohledu odhalíme, že se soukromé investice vyšplhaly nad úroveň čtvrtého kvartálu roku 2002. Tehdy se investice propadly po prasknutí internetové bubliny a mírné recesi. Spotřeba frčí a je jasně nad předchozím maximem ve čtvrtém kvartálu 2007. Pokud se na to podíváme pozitivně, tak je nutno říci, že velikost změny je příznivá a postupně zrychluje. To je dobrý signál, že se americká ekonomika zotavuje.

saxo-060212-05

Investoři na zprávy o americkém HDP reagovali přehnaně

Ekonomika USA ve 4. čtvrtletí rostla o 0,2 procentního bodu pomaleji, než se odhadovalo. To znamená, že americké HDP meziročně přidalo 2,8 procenta. Mnozí ekonomové tvrdí, že opravdovým zklamáním byla o 0,4 procentního bodu nižší osobní spotřeba. Ta meziročně přidala 2 procenta. Tito ekonomové za viníka označují míru úspor. Zapomínají při tom na fakt, že bez předchozí abstinence ve spotřebě nemůže dojít k investicím.

My dáváme přednost udržitelnému růstu spotřeby o 2 procenta meziročně, kdy se úspory pohybují mezi 4–5 procenty, než kdyby spotřeba rostla o 3 procenta a úspory byly jen mezi 2–3 procenty. Preferujeme růst reálných investic a pokles zadlužení spotřebitelů v prostředí rostoucí spotřeby. To je námi preferovaný scénář. Namísto aby zadlužení spotřebitelů rostlo a růst investic stagnoval.

A poslední poznámka k souboji investice vs. spotřeba: Proč je pro některé lidi tak složité pochopit důležitost investic ve vztahu k ekonomickému růstu? Mělo by být přeci zřejmé, že člověk s nulovým čistým jměním a téměř nulovou mírou úspor nemůže rozjet nový byznys založený na dobrém nápadu. Kvůli nedostatku úspor mu totiž žádná banka neposkytne úvěr. Úspory jsou tedy nutné proto, aby podnikání vzkvétalo a vytvářelo tak ekonomický růst.

Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.