Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Moody’s snižuje rating francouzským bankám

Svět skáče podle toho, jak se hýbou francouzské banky. Včerejší článek ve Wall Street Journal o tom, že BNP Paribas má problém se sháněním dolarů, vyvolal na trzích paniku. Banka se později proti podobným spekulacím ostře ohradila s tím, že má k dolarové likviditě zcela normální přístup a nechá “pomluvy” prošetřit (komentář ČSOB).

To vytvořilo v odpolední americké seanci prostor pro trochu uvolněnější obchodování. I když si ale akcie trochu oddychly, napětí zůstává vysoké. Včera se Italům znovu nepovedla aukce a to nehledě na to, že ECB podle obchodníků pomáhala aktivně skupovat italské dluhopisy před i po aukci. Pokud se ECB nerozhodne zvýšit objem svých intervencí, hrozí, že italský desetiletý výnos bude šplhat zpět nad 6 %. Veselo samozřejmě není ani v Řecku, kde výnosy míří dál vzhůru.

Řecký premiér ohlásil, že dnes bude mít telekonferenci s německou kancléřkou a francouzským prezidentem. Při pohledu na poslední řecká čísla se přitom nelze ubránit dojmu, že radikálnější restrukturalizace dluhu se blíží mílovými kroky. V neposlední řadě se dnes po ránu vrátí znovu strach o schopnost francouzských bank ve zdraví ustát dnešní napětí na periferiích eurozóny. Agentura Moody’s totiž snížila rating Societe Generale a Credit Agricole. Rostoucí napětí na francouzském bankovním trhu může časem přimět ECB k opětovnému uvolnění měnové politiky. V prvé řadě by nešlo asi o snížení úrokových sazeb, ale spíše o znovu-zavedení delších repo-operací. To by slabším bankám mohlo efektivně zlevnit delší financování (na tři měsíce až rok), které řadu z nich v tuto chvíli pálí nejvíce.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.