Středa 24. února. Svátek má Matěj.

Mládek: Temelín možná dostaví nová státní firma

Investice 17.03.2014 | 10:19 0 Komentářů

Podle zdrojů HN a týdeníku Ekonom je nejpravděpodobnější, že ČEZ nejpozději v červnu ukončí tendr na dostavbu Temelína bez výběru vítěze.

Mládek: Temelín možná dostaví nová státní firma

Praha – Dva nové bloky Jaderné elektrárny Temelín možná nakonec místo ČEZ postaví státní firma. Hospodářské noviny (HN) ve čtvrtek napsaly, že ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) potvrdil úvahy o takovém postupu.

Aktivity spojené s dostavbou by byly vyděleny do samostatné, čistě státní společnosti. ČEZ by se tím zbavil rizik spojených s investicí.

„Ano, ale v tuto chvíli bych přípravné práce velmi nerad komentoval,“ řekl Mládek na dotaz, jestli se na případném vyčlenění tendru do takové státní firmy pracuje. Firma by podle něj neměla minoritní akcionáře a nemusela by se bát soudních sporů, ale „potíž je v tom, že namísto garance výkupní ceny tu bude klasická vládní garance“.

Zakázka za stovky miliard

Podle zdrojů HN a týdeníku Ekonom je nejpravděpodobnější, že ČEZ nejpozději v červnu ukončí tendr na dostavbu Temelína bez výběru vítěze, potom by prý mohla vzniknout nová státní firma, která by měla za úkol nové bloky postavit. A pak by se vypsala nová soutěž, dodává deník.

Soutěže o dostavbu se nyní účastní americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu předloni v říjnu z tendru vyřadil ČEZ s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.

Dva nové bloky temelínské elektrárny mají víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba má být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. Jde o zakázku za několik set miliard korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.