CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

08. 12. 2009

0 komentářů

Míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,6 %

 


 

Ministerstvo práce a sociálních dnes zveřejnilo statistky zaměstnanosti. Podle nejnovějších statistik činila v listopadu nezaměstnanost 8,5 %, což je po přepočtu 508 909 lidí bez práce. Počet nezaměstnaných se tak po měsíci opět vrátil nad hranici půl milionu, kde se nacházel v září letošního roku.

"Míra nezaměstnanosti ještě poroste. Ekonomika na mezikvartální bázi sice již roste, ale to je málo. Empirie ukazuje, že k tvorbě dostatečného počtu nových pracovních příležitostí potřebujeme meziroční růst ekonomiky nad 3 %. Navíc trh práce vykazuje velké zpoždění v reakci. Na další růst nezaměstnanosti se musíme připravit zejména v zimě, kdy se k hospodářským problémům přidají standardní negativní sezónní vlivy. V únoru bychom tak měli být s mírou nezaměstnanosti už skoro na 11 %. Tam jsme se současnou metodikou výpočtu míry nezaměstnanosti ještě nebyli. Na podobných číslech jsme ale byli v roce 2004 se starou metodikou," komentuje situaci Markéta Šichtářová, ředitelka společnosti Next Finance. 

"Někomu se může zdát, že na tak dramatický propad ekonomiky je současná nezaměstnanost ještě nízká. To je dáno tím, že se zatím projevila nezaměstnanost hlavně u cizinců, kteří opouští naši ekonomiku. Silně také dopadla na lidi, kteří nejsou kmenovými zaměstnanci. Ty si podniky po loňské a předloňské zkušenosti obvykle drží. V příštích měsících však dojde i na ně," odhaduje Šichtářová.

Zdroj: MPSV, Aktualne.cz, Next Finance

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *