Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Míra nezaměstnanosti v USA pozitivně přkvapila

Míra nezaměstnanosti se v únoru, i přes nepříznivé počasí a očekávání dalšího zvyšování, udržela na lednové úrovni 9,7 %. Zaměstnavatelé propustili mnohem méně lidí, než se čekalo.

Pokles počtu pracovních míst v soukromém sektoru kromě zemědělství o 36 tisíc byl nakonec sice vyšší než v lednu (revidováno z 20 na 26 tisíc), ale mnohem nižší, než byla očekávání trhu (68 tisíc). Jelikož počet pracovních míst v průmyslu v lednu stoupl o tisícovku (očekáván pokles o 15 tisíc) a revize z února znamenala další nárůst, zůstala míra nezaměstnanosti na úrovni z minulého měsíce ve výši 9,7 %.

Domníváme se, že americká ekonomika začne v následujících měsících vytvářet nová pracovní místa, neboť hospodářské oživení v USA je silné, navíc Obamova administrativa schválila nový fiskální stimul na podporu zaměstnanosti,“ míní Robin Koklar, analytik ze společnosti Fio.

Americký trh práce klesá dva roky prakticky nepřetržitě a na dno by se mohl dostat v prvním čtvrtletí letošního roku. „Zastavuje se nárůst dlouhodobé nezaměstnanosti, i když na nejvyšších hodnotách v poválečné historii. Firmy zůstávají opatrné a spíše pokračují v propouštění a případné nabíraní nových pracovníků stále odsouvají do budoucnosti. Vývoj podporuje náš názor, že stabilizace a oživení bude velmi pozvolné a vyžádá si delší čas,“ říká Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik FT.

Zdroj: Fio, Atlantik FT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.