Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Míra nezaměstnanosti předčila v září očekávání analytiků

Makro 08.10.2015 | 14:07 0 Komentářů

Nezaměstnost v České republice pokračuje v poklesu. V září spadla míra nezaměstnosti ze srpnových 6,2 procenta na 6 procent. Pozitivní vývoj nezaměstnanosti podpořil zejména růst tuzemské ekonomiky.

„Za rychlý pokles nezaměstnanosti vděčíme především průmyslu a službám, které vytvářejí nové pracovní příležitosti takřka rekordním tempem. Volných míst přitom přibývá každým měsícem a aktuálně jich je už přes 108 tisíc. A zdaleka nejde jen o místa v Praze a Středočeském kraji, ale i v ekonomicky slabších regionech, které trpěly nadprůměrnou nezaměstnaností,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Uchazečů o zaměstnání bylo v září 441 892, tedy nejméně od roku 2009. Oproti září loňského roku poklesl počet nezaměstnaných o více než 87 tisíc. Pokles nezaměstnanosti by měl pokračovat i v dalších měsících. „Aktuální vývoj potvrzuje, že se české ekonomice daří a nejspíše si i nadále udrží druhé místo z pohledu nejnižší nezaměstnanosti v rámci celé EU. V závěru roku sice nezaměstnanost mírně vzroste – jak už tradičně budou končit sezónní práce a úvazky na dobu určitou – nicméně pozitivní trend na českém trhu práce se rozhodně nezmění,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

„Letošní rok by mohla míra nezaměstnanosti zakončit pod úrovní 6,5 % (pro závěr roku je ze sezónních důvodů příznačný přechodný nárůst nezaměstnanosti) a v roce 2016 by se měla podívat pod úroveň 6 %,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.