Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Ministr vnitra Martin Pecina uvažuje o zrušení anonymních akcií

V rácmi protikorupčních opatření uvažuje ministr vnitra Martin Pecina o zrušení institutu anonymních akcií – akcií na doručitele. Záměr by měl rozpracovat v protikorupčním balíčku, který hodlá předložit v lednu.

Akcie na doručitele jsou volně převoditelné bez jakéhokoli záznamu o jejich majiteli. Kdokoli se jimi prokáže, může uplatnit akcionářská práva. Anonymní vlastnické struktury firem tak mohou být živnou půdou pro korupci. Zákaz akcií na doručitele ovšem zdaleka neřeší problém korupce a anonymního vlastnictví – vždy bude možné společnost vlastnit jinou, zahraniční společností, která již anonymní akcionáře bude moci mít.

"T y firmy jsou bohaté a přesto nevíme, kdo ty firmy vlastní a není možné se toho majitele dopátrat," uvedl mimo jiné v rozhovoru pro Český rozhlas Rádio Česko Martin Pecina. Obavy má i před zahraničními rozvědkami: "V té firmě samozřejmě může být majetek, může vyhrávat veřejné zakázky, může si pronajímat státní majetek a nejste schopen zjistit, kdo za tou firmou je, jestli za ní třeba také není cizí zpravodajská služba."

Zdroj: ČRo Rádio Česko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.