Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Ministr reaguje na kritiku prezidenta k připravované důchodové reformě

Penze Luboš Svačina 04.03.2011 | 15:50 0 Komentářů

Prezident Václav Klaus vládní návrh důchodové reformy označil ve svém dnešním komentáři pro MF Dnes za nedotažený a uspěchaný, na což Ministerstvo práce a sociálních věcí obratem reagovalo.

Prezident Václav Klaus v dnešním vydání MF Dnes uvedl ve svém komentáři "O čem jsme se při diskusi o důchodové reformě zapomněli bavit", že vláda pro něho příliš rychle schválila základní obrysy důchodové reformy, které podle jeho názoru řeší důchodový problém pouze částečně a navíc bez potřebné politické podpory, jakou by takový projekt měl mít.

"Reformou (s velkým R) by mělo být sdělení, že se dosavadní systém nemůže udržet a že se na jeho změnu musí všichni začít co nejdříve připravovat. Mělo by být řečeno dostatečně hlasitě, že dosavadní, tzv. průběžný důchodový systém už nikdy v budoucnu nebude schopen poskytovat dnešní (a to ještě z různých stran kritizovanou!) úroveň důchodů ve vztahu k předcházejícím příjmům. Díky tomu musí být nejdříve ze všeho zásadně redefinován cíl a smysl státem organizovaných důchodů," uvedl mimo jiné Václav Klaus ve svém komentáři, jehož plné znění naleznete na stánkách www.hrad.cz (http://www.hrad.cz/cs/pro-media/clanky-a-ohlasy/61.shtml).

Kritiku prezidentské kanceláře a tvrzení o unáhlenosti schválení vládního návrhu reformy však ministr práce a sociálních věcí odmítá.

"Ministr práce a sociálních věcí je překvapen dnešním hodnocením důchodové reformy prezidentem České republiky. Diskuze o důchodové reformě probíhají na politické scéně ČR již patnáct let. Nejméně sedm let probíhají na úrovni nejvyšší odborné, a to jak v tzv. Bezděkových komisích, tak i na úrovni Národní ekonomické rady vlády, kde je zastoupen i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl. Analyzovány a zohledňovány byly veškeré aspekty, které se promítly i do konečného modelu důchodové reformy předloženého MPSV. Výsledky práce těchto odborných skupin byly také průběžně zveřejňovány. O stárnutí populace se v nejširších politických, společenských i ekonomických kruzích hovoří posledních několik desítek let. Nutnost změnit dnešní systém považuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek jako neoddiskutovatelnou, všeobecně pochopenou a přijatou," píše se v dnešním vyjádření Ministerstva práce a sociálních věcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.