Středa 20. března. Svátek má Světlana.

Ministerstvo financí vydá pilotní emisi dluhopisů pro občany 11.11.2011

V idylické datum 11.11.2011 se MF rozhodlo vydat pilotní emisy dluhopisů pro občany. Objednávky bude ministerstvo financí přijímat od 3. října do 1. listopadu.

Dluhopisy si budou moci lidé koupit na pobočkách ČSOB, České spořitelny a Komerční banky. V nabídce budou tři druhy dluhopisů se splatností jeden rok a pět let. Jeden dluhopis bude mít hodnotu jedné koruny a minimální objednávka bude 1 000 korun.

"Chceme domácnostem nabídnout stejně výhodnou investiční příležitost, jaké se dostává velkým finančním skupinám a bankám. Jedním z cílů je také spojit hospodaření státu s majetkem občanů, což zvýší tlak na odpovědné chování politiků," uvedl ministr financí. MF chce podle Miroslava Kalouska dlouhodobě zvýšit podíl domácností na držbě státního dluhu na úroveň běžnou ve vyspělém světě, tedy kolem 10 procent.

Podle ministerstva financí bude výnos jednoletého státního dluhopisu v rámci pilotní emise dvě procenta. Za 1000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny zaplatí zájemce pouze 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1000 korun.

U pětiletých dluhopisů by efektivní zhodnocení mělo činit přes tři procenta. Úroky budou připisovány každý rok. Předčasný prodej dluhopisů bude bez sankcí a poplatků.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.