Úterý 17. září. Svátek má Naděžda.

Ministerstvo financí chystá regulaci finančních zprostředkovatelů

Nová zákonná norma, která by upravovala podnikání v oblasti finančního poradenství a zprostředkování, by mohla být hotová koncem léta.

Ministerstvo financí připravuje zásadní normu, která by měla regulovat podnikání desítek tisíc prodejců finančních produktů a služeb. "Prodejci stavebního spoření, hypoték, pojistek či penzijního připojištění budou muset přidat na svém vzdělání, čeká je několik stupňů zkoušek u ČNB", uvádí páteční E15.

Součástí navrhované novelizace by měla být také povinnost finančních poradců a zprostředkovatelů sdělit svým klientům částku, kterou poradce za zprostředkování úvěru či pojistky od banky či pojišťovny dostane. Rámec nového zákona o distribuci finančních služeb by měl být hotov podle náměstkyně ministra financí Kláry Hájkové do konce léta a připraven pro novou vládu.

„Zásadní je, aby činnost zprostředkovatelů byla transparentní. Abychom věděli, kolik jich je, kolik z nich tu práci opravdu dělá, komu a za jakých podmínek co prodávají,“ řekla v rozhovoru pro deník E15 Hájková.

Zdroj: E15

6 komentářů: “Ministerstvo financí chystá regulaci finančních zprostředkovatelů”

 1. ana napsal:

  U nás v SR tiež bude platiť podobný zákon, kde bude musieť poradca alebo sprostredkovateľ uvádzať „cenu svojej práce“. Tiež si to neviem predstaviť ako na xpozitúre nejakej poisťovne za prepážkou dá klientovi podpísať papier, kde bude poznámka provízia pre sprostredkovateľa a možno aj následné provízie za starostlivosť. Teraz si predstavte, že pracovníci na prepážkach a Fin.centrách istej nemenovanej banky – funguje aj u Vás sú živnostníci a budú s úsmevom podávať klientovi info, že dnes dostanú źa to že si u nich otvoria účet napr. cca 200 Kč ale nech počkajú 4 dni, lebo dostanú 2x viac aj keď samozrejme musia za daný mesiac otvoriť istý minimálny počet účtov.
  Počkajme si bude sranda !

 2. Konference napsal:

  Myslim, ze pokud takova norma bude schvalena, tak polovina „poradcu“ prestane na trhu pusobit (huraaaa!!!!) a minimalne 90% poradcu ji nebude dodrzovat. Uz vidim, jak poradce rika klientovi: „Vazeny kliente, mam povinnost Vam sdelit, ze za zprostredkovani teto bajecne pojistky dostanu od pojistovny 7658,- korun.“
  Pak to jeste okoreni dodatkem: „A pokud jich zpostredkuji nejvic z nasi site, pojedu na Kubu.“

  To bude vazne legrace. Chtel bych se takove schuzky nekdy zucastnit a sledovat reakce klienta. ;-)) Bude to box, nebo recko-rimsky zapas? ;-))

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  • Marek Macura napsal:

   A co teprve až to bude nějaký báječný kombík. „Vážený pane, tato varianta je báječná! Vyděláte si investicí do ŽP, za 15 let to splatíte celé a ještě Vám zbude další milion, budete pojištěn za pár korun, můžete si více odečíst z daní! No není to paráda! A za tuto perfektní službu dostanu cca 150 000 Kč, jistě pochopíte náročnost takové kombinace a všech papírů, které jsme spolu sepsali! máte to v podstatě zdarma!“ 😀 jo to bude show 🙂

   • Bankovnípoplatky.com napsal:

    Chceš říci, že z poradců se stane lovná zvěř?
    Tak divoké to nebude.

    • Petr napsal:

     To už tady bylo několikrát…věřím, že trh, pojišťovny i „poradci“ si opět nějak poradí, ostatně jako vždy :0) pojišťovny přece nepůjdou sami proti sobě, ne ?

    • Marek Macura napsal:

     Nebude, protoze to tak nedopadne. Loby velkych zprostredkovatelskych firem bude prilis velka, aby neco takoveho proslo.
     Doufam, ze poradci budou poradci a zprostredkovatele budou zprostredkovateli… a ze zlatokopu a bouchacu se stane lovna zver 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.