Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Ministerstvo financí bude muset snížit odhad růstu…a zhoršit odhad deficitu pro letošní rok

Státní rozpočet 20.01.2021 | 11:36 0 Komentářů

Ministerstvo financí dnes po dlouhé době představí novou prognózu. Poslední prognóza je ze září roku 2020 a tu listopadovou během klíčových debat o rozpočtu ministerstvo s odkazem na vysokou nejistotu nevypracovalo. Nová lednová čísla tak pravděpodobně budou jedním z důvodů, proč hned z kraje roku novelizovat rozpočet.

Zářijová prognóza ministerstva počítala s letošním růstem o 3,9 %. To je ve světle pokračující silné druhé až třetí vlny pandemie a pomalého rozjezdu očkování až příliš optimistické. My počítáme s postupným oživováním ekonomiky od druhé poloviny druhého kvartálu, které by mělo udržet ekonomiku mezi 2,5-3 %.

Zatím má česká ekonomika štěstí, že další vlna pandemie nezasahuje tak výrazně průmysl, který ke konci uplynulého roku pokračoval v růstu. Jedním z důvodů byly ovšem i hladké subdodávky pro evropské průmyslníky z Asie. Ty však v posledních týdnech začínají “drhnout”. Podle Freightos baltic indexu se ceny přepravy kontejnerů mezi Čínou a Evropou v posledních týdnech více než ztrojnásobily. Navíc nová vlna v pandemie v Číně vede k nepříjemným uzavírkám v provincii, která je zodpovědná za více než pětinu čínské produkce oceli. Čína jako největší světový dodavatel oceli bude na trh pravděpodobně dodávat v nejbližších týdnech menší dodávky. A v neposlední řadě vysoká poptávka po elektronice v posledních měsících vyčerpala dostupné zásoby čipů a ty začínají omezovat produkci automobilového průmyslu. V Německu kvůli tomu Volkswagen bude v lednu muset na několik dní neplánovaně přerušit výrobu v hlavní továrně ve Wolfsburgu. To vše jsou faktory, které mohou vzít i českému průmyslu na začátku roku nohu z plynu a zpomalí rozjezd ekonomiky v roce 2021.

Pomalejší růst v kombinaci s “drahým” daňovým balíčkem budou znamenat jediné – výrazně vyšší schodek veřejných financí. Ten tak v tomto roce pravděpodobně překoná ještě “krizový” rok 2020 a vyhoupne se nad 400 mld. korun.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.