Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Minimální mzda opět poroste, firmy zaplatí 690 milionů ročně

Investice 02.06.2014 | 13:52 0 Komentářů

Tripartita se shodla na dalším růstu o 500 korun. Minimální mzda by měla postupně vyrůst na zhruba deset tisíc korun.

Minimální mzda opět poroste, firmy zaplatí 690 milionů ročně

Praha – Minimální mzda se má od ledna zvednout o 500 korun na 9000 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů, zjistila ČTK. Nařízení o zvýšení nejnižšího příjmu musí ještě schválit kabinet.

Minimální mzdu v Česku podle údajů ministerstva práce pobírá asi 100 tisíc lidí, tedy zhruba dvě procenta zaměstnanců.

Minimální mzda se zvedla loni v srpnu, a to o 500 korun na 8500 korun. Předtím se zvýšila naposledy v roce 2007.

Až na 10 tisíc korun

V koaliční dohodě se vládní strany zavázaly, že po projednání v tripartitě bude vláda postupně minimální mzdu zvyšovat, aby se přiblížila 40 procentům průměrné mzdy ve státě. Ta za loňský rok činila 25 128 korun. Dvěma pětinám tak odpovídá asi 10 tisíc korun.

Podle podkladů ministerstva práce pro jednání tripartity by se „k dosažení cíle“ měla minimální mzda ročně zvedat asi o 600 až 700 korun.

Při přidání o 500 korun a zvýšení na 9000 korun zůstane poměr minimální mzdy k průměrné asi na 34 procentech, uvedlo ministerstvo.

Čtvrt miliardy na pojištění

Podnikatele to bude příští rok stát asi 690 milionů korun navíc, stát a veřejný sektor to vyjde na 50 milionů navíc.

Do systému sociálního pojištění by mohlo na odvodech od zaměstnavatelů a pracovníků ale přitéct dalších asi 190 milionů, do zdravotního pojištění asi 80 milionů.

Ministerstvo práce nutnost zvýšení minimálního příjmu zdůvodňuje tím, že výdělek by měl stačit na živobytí, aby k němu zaměstnaní lidé nemuseli pobírat ještě dávky. Čistá minimální mzda sice podle něj pokryje výživu a výdaje na základní potřeby, ale ne všechny náklady na bydlení. Podle podkladů pro tripartitu tak lidé často žádají právě o příspěvek a doplatek na bydlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.