Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Meziroční inflace klesla v dubnu pod hranici 7 %

V meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 6,8 %, což je o 0,3 procentního bodu méně než v březnu. Ke zpomalení růstu cen došlo především u potravin, nápojů, tabáku, dopravy a zdraví.

Český statistický úřad zveřejnil dubnová data o inflaci. Hladina spotřebitelských cen vzrostla v dubnu proti březnu o 0,4 %. Meziměsíční růst spotřebitelských cen způsobilo zejména zvýšení cen v oddílech bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, odívání a obuv. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v dubnu na 6,8 % ze 7,1 % v březnu.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v březnu 3,7 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v únoru. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 16,6 %) a Bulharsku (o 13,2 %) a nejméně v Nizozemí (o 1,9 %). Na Slovensku zrychlil cenový růst na 3,6 % (ze 3,4 % v únoru). V Německu zrychlil růst spotřebitelských cen na 3,3 % (ze 3,0 % v únoru).

Zdroj: Český statistický úřad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.