CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

11. 05. 2021

0 komentářů

Městský soud v Praze rozhodl: Arca Investments je v úpadku. Rozhodovat o hlavním řízení bude slovenský soud

 

Městský soud v Praze dnes rozhodl o zahájení místního insolvenčního řízení se společností Arca Investments. Ta je tak od dnešního dne oficiálně v úpadku. Důležité ale je právě to, že se jedná o místní insolvenční řízení. Soud tak potvrdil, že místní příslušnost Arca Investments je na Slovensku, nikoliv v České republice, jak se snažil prokázat dlužník. Pro české věřitele se nejedná o příliš dobrou zprávu, protože s tímto rozhodnutím souvisí fakt, že hlavní insolvenční řízení se povede na Slovensku.

Loading 

„Už v minulém roce jsem říkal, že místní příslušnost Arcy může být jen těžko v České republice, když je to slovenská společnost. Místní příslušnost se zkrátka neurčí tím, že si přeložíte webové stránky do češtiny a vypíšete cestovní doklady na služební cesty do České republiky. V tomto směru to pro mě tedy není překvapení,“ říká JUDR. Jan Langmeier z advokátní kanceláře Langmeier & Co., která zastupuje více než dvě stovky věřitelů koncernové skupiny Arca Investments.

Jan Langmeier ale zároveň dodává, že rozhodnutí o místním řízení v České republice nemusí být pro české věřitele zrovna výhodné. „Zatím je brzy a budeme si muset udělat detailní analýzu, ale mohlo by se stát, že pokud na Slovensku poběží hlavní insolvenční řízení, což v podstatě musí, tak si výtěžek z prodeje majetku v České republice stáhne tamní insolvenční správce na Slovensko. A je otázka, jaké postavení pak čeští věřitelé, kteří se přihlásí do místního řízení, budou mít,“ vysvětluje Langmeier s tím, že v ČR mají nyní věřitelé dva měsíce na přihlášení pohledávek.

Hlavní advokát kanceláře Langmeier & Co. zároveň vysvětluje, že ve chvíli, kdy se na slovensku zahájí hlavní insolvenční řízení, v České republice by se už zahájené místní řízení mělo překlopit do vedlejšího. „V místním a vedlejším insolvenčním řízení jsou rozdíly. Místní řízení je z povahy věci velice omezené, pokud jde o řešené otázky, neboť běží v době, kdy ještě není zahájeno hlavní řízení. Další, co jsem schopen teď po rychlém zhodnocení aktuálního dění říct, je to, že za naši advokátní kancelář budeme zřejmě pohledávky přihlašovat do obou řízení, tedy jak v České republice, tak na Slovensku. Považujeme to z hlediska možných rizik v souvislosti s postavením věřitelů za jistější.“

„Velkou neznámou je také to, jak velký majetek má vlastně Arca v České republice, a jak velký na Slovensku. A samozřejmě, v jaké kondici tento majetek je a jakou má hodnotu. Když se podíváme na hotel Savoy ve Františkových lázních, který už prochází reorganizací, tak z toho čeští věřitelé nejspíš neuvidí prakticky nic,“ dodává Jan Langmeier. Navíc podle něj klesá šance na to, že by se Arca Investments mohla reorganizovat.

REKLAMA

„Je důležité teď vyhodnotit všechny souvislosti a možné konsekvence, pak budeme schopni se vyjádřit přesněji. Neříkám, že je vše ztraceno. Například k našemu návrhu, aby soud k Arca Investments přistupoval k jako takzvané černé bance, se Městský soud v Praze vůbec nevyjádřil. My přitom trváme na tom, že se tak Arca chovala a že došlo k zanedbání dohledových orgánů, především těch slovenských. Prakticky pod nosem si tu nechaly vyrůst obrovskou společnost, která přijímala vklady od veřejnosti a půjčovala z nich vlastním firmám. Chovala se jako banka, aniž by měla bankovní licenci a aniž by ji někdo kontroloval. Nakonec z toho máme krach za minimálně 18,6 miliardy korun, celkově spíš za 30 miliard. Této části naší argumentace se rozhodně nehodláme vzdát a budeme ji dál řešit,“ uzavírá Langmeier.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *