Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Měsíc po intervenci zdražily hlavně televize. Potraviny zatím ne

Investice 09.12.2013 | 14:10 0 Komentářů

Měsíc po intervenci České národní banky zdražily hlavně některé druhy elektroniky. Nejvíc, tedy o devět procent, se zvýšily ceny fotoaparátů a LCD televizí. Některé obchody už stihly přecenit skoro polovinu nabízeného zboží. Potravin se změny zatím nedotkly a pohonné hmoty zdražily o padesát heléřů na litr. 

„V rámci elektroniky se zvýšení cen projevilo především na digitálních fotoaparátech, pevných discích nebo LCD televizorech, jejichž průměrná cena na internetu se zvýšila zhruba o devět procent,“ uvedl ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.

V cenách potravin se oslabení koruny v supermarketech zatím neprojevilo. Ukázal to průzkum portálu Kupi.cz, který monitoruje 19 tisíc potravinových položek prodávaných v tuzemských obchodech. „Zdražení se neprojevilo ani u kategorií, které byly po intervenci ČNB označovány jako rizikové, jako vepřové maso, sýry nebo jižní ovoce. Pohyby cen z těchto skupin potravin byly v listopadu na úrovni statistické chyby, je tedy pravděpodobné, že se vliv slabé koruny projeví teprve až v následujících měsících,“ řekl ČTK Martin Kadlčík z Kupi.cz.

Potraviny ale zdaží příští rok

Zatím žádné skokové zdražení po oznámení ČNB nenastalo. Dá se to ale očekávat začátkem příštího roku. Naše cenová politika bude následovat trh,“ uvedla mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.