Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Merkelová, Sarkozy a Monti ve slepé uličce – euro stále pod tlakem

Lídři tří největších ekonomik euro-bloku německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Sarkozy a nový italský premiér Mario Monti měli včera první krizovou schůzku. Její výsledek nemohl trhy uklidnit. (Komentář ČSOB)

 

Angela Merkelová dál tvrdošíjně trvá na tom, že jednotlivé členské země si ze svých problémů pomohou sami strukturálními reformami. Ty jsou samozřejmě zapotřebí, krize eura se ale dostala do fáze, ve které se bez dočasné výrazné pomoci ECB neobejde. Na druhou stranu vize společně budované fiskální unie, ke které se včera všichni lídři připojili, může časem ECB trochu rozvázat ruce.

Hluboká fiskální integrace ve smyslu společného rozpočtu je iluzí – sladit penzijní systémy Itálie, Nizozemí a Estonska je na Nobelovu cenu. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy ale chtějí do začátku prosince pravděpodobně předložit návrh, který by zautomatizoval tresty pro rozpočtové hříšníky a omezil jejich rozpočtovou suverenitu. Je otázka, zda za těchto podmínek budou nakonec Němci ochotni kývnout na vydávání společných euro-dluhopisů (alespoň částečné).

Německo zatím ostře zkritizovalo všechny návrhy Evropské komise na eurobondy (dá se říci, že po právu), a tak je těžké odhadovat, co by je mohlo uspokojit. Projekt společných euro-dluhopisů (i když opět záleží na formě) by mohl na solventní periferie jako Itálie a Španělsko vrátit klid. Těžko to ale bude dostatečně rychle. Přepsání evropských smluv je vždy během na dlouhou trať a Italové potřebují v následujících třech měsících upsat dluhopisy v hodnotě přes 200 mld. eur. Nezbývá než věřit, že pokusy o fiskální integraci a další vystupňování napětí nakonec ECB obměkčí a dá načas za jinak solventní Itálii a Španělsko ruku do ohně.

Napětí začalo v posledních dnech dopadat i na Německo, jehož desetiletý výnos je po delší době výše než britský. A z Německa není vůbec daleko na český dluhopisový trh, kde se desetiletý výnos zvesela vyšplhal nad 4 %. Česko je sice v tuto chvíli rozpočtovým premiantem Evropy a nemá euro, představa rozpadu eurozóny (hlavního exportního trhu) ho ale těžko může nechat v klidu.

Jan Bureš, Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.