Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

McDonald’s v USA nechce maso kuřat krmených antibiotiky

Investice 05.03.2015 | 19:45 0 Komentářů

Analytici upozorňují na to, že rozsáhlé změny zavádí McDonald’s poté, co v uplynulých dvou letech zaznamenal úbytek zákazníků.

McDonald's v USA nechce maso kuřat krmených antibiotiky

New York – Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s chce ve svých restauracích ve Spojených státech přestat používat maso kuřat, kterým byly na farmách podávány určité typy antibiotik. Podle prohlášení firmy by se tak mělo stát do dvou let.

McDonald’s tímto krokem reaguje na zvyšující se poptávku po zdravějších potravinách. Řetězec již dříve ohlásil, že přestane podávat mléko od krav, které dostávaly umělé růstové hormony.

McDonald’s není jediným americkým řetězcem, který se k podobnému činu odhodlal, s počtem přes 14 000 poboček je ale zdaleka největší. Agentura DPA poznamenala, že ohlášení záměru přišlo jen tři dny poté, co se tento týden vedení firmy v pozici výkonného ředitele ujal Steve Easterbrook.

Zatímco některé americké restaurace podávají maso zvířat, která během života nedostávala žádná antibiotika, McDonald’s zvolil mírnější přístup. Řetězec chce ze svých jídel podle svého prohlášení odstranit antibiotika „kriticky důležitá“ pro lidskou medicínu, nadále tak bude tolerovat vybraná antibiotika vyvinutá pro veterinární použití.

Analytici upozorňují na to, že rozsáhlé změny zavádí McDonald’s poté, co v uplynulých dvou letech zaznamenal úbytek zákazníků. Podle některých názorů se tak snaží dohnat zpoždění, které v používání ekologicky a zdravotně méně sporných potravin nabral.

Používání antibiotik v hospodářských chovech je celosvětovým problémem. Farmáři se k léčivům uchylují proto, aby urychlili růst zvířat a zajistili jejich dobrý zdravotní stav. Maso a produkty prodávané v České republice musí splňovat normy takzvaných maximálních limit reziduí, nesmí tedy přesáhnout povolené množství pozůstatků látek například po antibiotické léčbě.

Nadbytečné užívání antibiotik má za následek to, že bakterie se stávají vůči antibiotikům odolné, což může v brzké budoucnosti připravit lidstvo o účinnou zbraň proti bakteriovým infekcím. Může se tak stát, že dosud banální nákazy se opět stanou smrtelnými.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.