Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Mateřská skutečně klesne, ale nejspíš jen do jara

Investice 02.12.2009 | 08:13 0 Komentářů

Zastavení škrtů podporuje většina poslanců, do ledna se ale nestihne

Praha – Poslancům KDU-ČSL, ČSSD a KSČM se nepodařilo zastavit lednové škrty v mateřské, které jsou součástí takzvaného Janotova úsporného balíčku. Je sice velmi pravděpodobné, že návrh na nesnižování mateřské ve sněmovně projde, ale ne dříve než v prvních měsících roku 2010.
Pro urychlené projednání návrhu na zachování současné, tedy nesnížené částky peněžité podpory v mateřství, hlasovalo 108 poslanců včetně Strany zelených. Kvůli odporu ODS k rozebírání úsporného balíčku se jim ale nepodařilo prosadit zrychlené projednání návrhu během jediného čtení tak, aby stihli zastavit škrty v mateřské ještě před 1. lednem 2010. Návrh na nesnižování podpory totiž bude muset projít standardní legislativní cestou – nyní jej tedy projednají výbory a poté jej čekají tři čtení.
Mateřská tak s největší pravděpodobností od 1. ledna skutečně klesne zhruba o pětinu. Podle schváleného Janotova úsporného balíčku jde o dočasné opatření jen pro rok 2010. Pokud projde lidovecký návrh, vrátila by se mateřská na letošní úroveň mnohem dříve, nejpozději na jaře.
#grafika1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.