Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Máte drahou hypotéku? Může za to stát

Investice 29.09.2009 | 10:55 0 Komentářů

Dluhopisy ministerstva financí šroubují cenu peněz v ekonomice nahoru

Praha – Jak je možné, že poté, co Česká národní banka (ČNB) stlačila sazby na historické minimum, se hypotéky stále drží na stejné úrovni? Otázku řeší nejen zájemci o tento úvěr nebo majitelé hypoték s končící fixací. Banky totiž v současnosti poskytují nejdražší hypotéky za posledních pět let.
Argumenty jsou známé – vyšší míra rizika na trzích či budoucí hrozba inflačních tlaků. Z velké části se však na neochotě zlevnit hypotéky podepisuje ještě jeden faktor. Bez nadsázky lze říct, že bankám brání zlevnit hypotéky ministerstvo financí.
V čem vězí problém
Státní dluh nabírá obřích rozměrů a na jeho financování je třeba velkého počtu dluhopisů, které chrlí resort financí. A v tom je problém, protože se zdražuje financování ostatních subjektů v ekonomice. Pokud banka shání peníze na poskytování úvěrů, musí investory přesvědčit, aby dali peníze jí, a nikoli státu ve formě relativně bezpečných státních dluhopisů. Stát se v současné době financuje na úrovni pěti procent. Cena desetiletých dluhopisů je přes pět procent. Pětileté jsou za zhruba čtyři procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.