CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

01. 08. 2011

0 komentářů

Martin Hanzlík: Má se Česká republika stát fondovým centrem?

 


 

Od 1. 7. 2011 bude možné přeshraniční fúzování fondů. V současnosti 85 % aktiv v podílových fondech je drženo 4 finančními skupinami, které mají zahraniční mateřské společnosti. Je velká pravděpodobnost převedení fondů na zahraniční správce, což bude znamenat vyvedení prostředků ze správy na území České republiky.

Současný trh evropského kolektivního investování dosahuje objemu přibližně 7 tis. mld. €.

Direktiva AIFMD (Alternative Investment Fund Managers Directive) zavádí povinnosu regulaci alternativních (privátních) fondů. Ty budou muset přihlásit své fondy a určit jim domicil – a to může být příležitostí pro Českou republiku, pokud nebude jen "otrocky" převzata. Dotýká se nejen hedge fondů, ale i dalších typů fondů, např. nemovitostních apod. To znamená obrovskou obchodní příležitost.

Zřejmě nezískáme administraci hedge fondů, ale můžeme se orientovat na nemovitosti, private equity či infrastrukturu.

Výhodou České republiky je výhodná poloha, kdy v regionu východní Evropy není země s podobnou ambicí. Těmi jsou zejména Lucembursko, Malta… Podmínkou je vyspělá legislativa, vyvážená regulace a příznivý daňový systém. Základem je tedy nic nevymýšlet, ale kopírovat osvědčené zahraniční systémy (optimálně Lucembursko). Je třeba dořešit systém zdaňování fondů i s ohledem na zahraniční subjekty. A propagovat systém.

REKLAMA

Velikost trhu Martin Hanzlík odhaduje na 10 tis. mld. €.


Upřesnění 1. 8. 2011: Podle sdělení Asociace pro kapitálový trh pan Hanzlík od roku 2009 není členem rady ředitelů EFAMA.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *