Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Malé obce nedostanou dotace na památky, pomoc slibuje stát

Investice 30.03.2015 | 17:35 0 Komentářů

Na opravu památek v malých obcích slibují politici ze státní kasy vyčlenit 150 až 200 milionů korun.

Malé obce nedostanou dotace na památky, pomoc slibuje stát

Plzeň – Malým obcím, které v novém plánovacím období EU do roku 2020 nedostanou žádné evropské dotace na opravu svých památek, by měly pomoci národní zdroje, tedy ministerstva kultury a pro místní rozvoj.

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) spolu s poslanci a senátory za region chtějí prosadit, aby obě ministerstva měla od příštího roku ve svých rozpočtech několik set milionů korun na kostelíky, kapličky a boží muka.

Už letos by mělo ministerstvo kultury obcím pomoci, řekl na setkání poslanců a senátorů s vedením SMOPK poslanec Jan Volný (ANO).

„Ministr kultury, Daniel Herman (KDU-ČSL), se sešel s Andrejem Babišem (ANO) a dohodli se, že nějaké peníze se na památky ze státní pokladny přesunou ještě letos. Mělo by jít o 150 až 200 milionů korun,“ uvedl.

Snaha Starostů a nezávislých

Pozměňovací návrh, jímž se Hnutí Starostové a nezávislí snažilo prosadit ještě do letošních rozpočtů 400 milionů korun, byl podle Volného „velice nestandardní způsob“.

Uvedená ministerstva by měla peníze nárokovat do rozpočtů a řešit to v příštích letech systémově. Starostové by to měli při dohadování rozpočtu zdůvodnit a nabídnout metodiku rozdělování peněz. Podle Volného by peníze mohly jít přes kraje.

„Čerpaly se evropské peníze, národní zdroje klesly na minimum“

Podle Pavla Čížka z vedení SMOPK a starosty Spáleného Poříčí nedostanou obce v nových dotačních programech EU na památky nic. „A vinou toho, že se na ně čerpaly evropské peníze, tak národní zdroje klesly na minimum. Proto je nutné posílit národní dotace z ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva kultury,“ uvedl.

Hnutí Starostové a nezávislí, jehož je Čížek krajským předsedou, se v minulých měsících snažilo posílit o 400 milionů korun národní programy pro venkov ministerstev pro místní rozvoj a kultury.

„Prošlo to rozpočtovým výborem, ale Sněmovna to nakonec neschválila kvůli nesouhlasu ministerstva financí. Máme ale příslib, že se to dál bude řešit,“ řekl. Národní dotace jednohlasně podpořilo víkendové jednání 120 starostů Sdružení historických sídel.

Program rozvoje venkova, který v minulém plánovacím období financoval opravy přes 900 malých památek, nebude podle Čížka dávat na nic. Peníze nebudou ani v IROP, který je nástupcem dnešních evropských dotací z regionálních operačních programů, jež památky podporovaly.

„Peníze EU půjdou jen na památky UNESCO, národní kulturní památky a na muzea a galerie s roční návštěvností přes třicet tisíc lidí. Těch je velmi málo,“ uvedl Čížek. V celé ČR je asi čtyřicet tisíc památek a unijní peníze bude možné využít jen na několik set z nich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.