Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Maďaři obcházejí Unii, chtějí urychlit stavbu plynovodu

Investice 03.11.2014 | 23:16 0 Komentářů

Maďarský parlament schválil zákon, který umožňuje urychlit stavbu plynovodu South Stream. Kontrolovat ho bude ruský plynárenský koncern Gazprom.

Maďaři obcházejí Unii, chtějí urychlit stavbu plynovodu

Budapešť – Maďarský parlament v pondělí schválil zákon, který umožňuje urychlit stavbu plynovodu South Stream, kritizovanou Evropskou komisí, a obejít tak příslušné řízení v Evropské unii. Informovala o tom agentura DPA.

Návrh právního předpisu zákonodárný sbor schválil díky hlasům poslanců vládnoucí strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Normativní akt nyní povoluje stavbu plynových potrubí rovněž firmám, které nemají příslušné provozní povolení.

Podle expertů je zákon ušit na míru maďarsko-ruské společnosti, jež má na starosti výstavbu maďarského úseku plynovodu South Stream a kterou bude kontrolovat ruský plynárenský koncern Gazprom. Plynovodem má putovat ruský plyn pod Černým mořem, přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Itálie.

Moskva chce tímto způsobem obejít Ukrajinu, přes niž je nyní ruský plyn hlavně dodáván do Evropy a s níž je Rusko ve sporu kvůli podpoře proruských separatistů. Evropská komise projektu vytýká mimo jiné to, že ruský Gazprom má být jak dodavatelem plynu, tak i provozovatelem plynovodu.

Předseda maďarské vlády Orbán se v poslední době stále více otevírá Rusku. Tento jeho posun se znepokojením sleduje Evropská unie i Spojené státy, poznamenala DPA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.